Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya’nın akıllı kameraları suçu analiz ederek polise bildiriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Alman polisinin, artık güvenlik kameralarıyla gözetleme yapması ya da kayıtları incelemesi gerekmiyor. Çünkü yeni nesil akıllı kameralar, sokakta meydana gelen suçları izliyor ve derhal polise haber bildiriyor.

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletindeki Mannheim şehri, ünlü Fraunhofer Enstitüsü tarafından geliştirilen yeni kontrol sisteminin kullanılması için pilot şehir olarak seçildi. Mannheim polisi yeni akıllı kamera sistemini ‘Hırsızlarla dijital mücadele’ adıyla kullanmaya başladı.

Yeni nesil akıllı kamera sistemi, yaya trafiği analizi ve silah tanıma özelliğinin bir araya getirildiği bilgisayar sistemlerine sahip. Mannheim Belediye Başkanı Christian Specht ve Emniyet Müdür Thomas Gubert, “Mannheimer Weg 2,0″ adı verilen sistem ile şehrin sokaklarındaki suç oranlarını azaltmayı hedeflediklerini belirttiler.

Ancak sistemin tanıtılması ile birlikte harekete geçen sivil toplum kuruluşları, Mannheim polisini, George Orwell’in 1984 romanındaki “büyük kardeş” olmakla suçlayarak insanları izleyeceklerini ve onlarda sürekli bir izlenme hissi uyandıracaklarını belirttiler.

Belediye Başkanı Specht ise Mannheimer Weg 2,0 sisteminin uzaktan yüz tanıma sistemini kullanmadığını, ses analizi yapmadığını ve konuşmaları kaydetmediğini vurgulayarak yalnızca insan trafiğini gözlemleyerek suç analiz sistemini kullandığını aktardı.

Sistem, 28 noktada 72 video kameradan elde edilen görüntüleri Fraunhofer Enstitüsü tarafından üretilen bilgisayarların analiz sistemine şüpheli gözlemler ve hareketler olarak gönderiyor. Aktarılan görüntüler bilgisayar tarafından saniyeler içinde analiz ediliyor.

Sistem, analize takılan ve doğal olmayan bir hareket algıladığında ses ve kırmızı bir ışık ile alarm veriyor. Emniyet Müdür Gubert, kameranın olayı izlemesi ile polis arabasının olay yerine gelmesi arasında iki dakika kadar bir zamana ihtiyaç olduğu tahmininde bulundu. Böyle bir sistemde kameranın aktardığı görüntüyü 24 saat izlemesi için bir polis memurunun görevlendirilmesine ihtiyaç duyulmadığını belirtti.

Bir yan kesici elini başkalarının cebine doğru uzattığında, tartışma yaşandığında, yumruklaşmaya başlandığında ya da bıçak gibi kesici silahlar taşındığında hareketi analiz eden sistem durumu derhal polise bildiriyor. Ayrıca metro hattında da birinin düşmesi halinde bunu polis ve ambulansa haber veriyor.

Alman kanunları, kentteki suç ‘noktalarında’ kameralı gözetim sistemlerinin kullanılmasına izin veriyor. Bu yüzden Mannheimer Weg 2,0 sistemi şehrin merkezinin yakınında kuruldu.
Emniyet Müdürü Gubert, polisin vatandaşları sistemin bu alanlara kurulduğuna dair uyardığının altını çizdi. Ses kaydı yapılmayacağı ve kayıtların 72 saat sonra silineceğini de sözlerine ekledi.

Mannheim polisinin sistemi uygulamak için yeterli deneyime sahip olduğuna dikkat çeken Gubert söz konusu kamera sisteminin kurulması için şehrin 1,1 milyon euro yatırım yaptığını söyledi. “Trafik ışıklarının önünde bekleyen görme engelli değiliz” benzetmesini kullandı.