Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Almanya’ya giden mülteci sayısı azalıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya hükümeti, dün, 2015 yılında zirveye ulaşan iltica başvurularında iki yıldır gerileme olduğunu açıkladı.

Konuya ilişkin, BILD am Sonntag’a bir açıklama yapan Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, 2017 yılındaki toplam mülteci sayısının 200 binin altında olacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip Almanya, 2015 yılında yaklaşık 1 milyon mülteciyi kabul etmişti. Bu mültecilerin yarısını, Suriye, Irak ve Afganistan’daki savaştan kaçanlar oluştururken, ülkede göçmen karşıtlığı protestolar artmıştı.

2015 yılında, Almanya’ya ulaşan mültecilerin sayısı 890 bine ulaşırken, Balkan ülkelerinin mültecilere sınırlarını kapatması ve Avrupa Birliği’nin (AB) 2016 yılında Türkiye ile yaptığı mülteci anlaşmasından sonra Almanya’ya ulaşan mültecilerin sayısı azalmaya başlamıştı.

Almanya’ya iltica talebinde bulunanların sayısı 2016 yılında 280 bin olarak kaydedildi

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, mültecilere dönük liberal politikaları nedeniyle büyük bir baskıya maruz kalırken, Merkel’in müttefiki olan Hristiyan Sosyalist Birliği Partisi’nin Bavyeralı üyeleri, Almanya’nın yıllık en fazla 200 bin mülteciyi kabul etmesi teklifinde bulunmuştu.

Merkel ise, talebi müzakere etmeye hazır olduğunu ancak bu sayıya aşamalı olarak ulaşılabileceğini bildirmişti.

Almanya İçişleri Bakanı Maiziere, daha önce yaptığı açıklamada, Kasım 2017’ye kadar Almanya’ya iltica başvurusunda bulunanların sayısının 173 bine ulaşacağı tahmininde bulunmuştu.