Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Amerika ile olan ilişkilerimizi Pompeo ile enine boyuna değerlendireceğiz’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Amerika ile olan ilişkilerimizi 20’sinde Washington’a geçerek mevkidaşım Mike Pompeo ile enine boyuna değerlendireceğiz.” dedi.

Çavuşoğlu, New York’taki temasları kapsamında, Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu’nda, Türk toplumunun temsilcileri ile bir araya geldi.

ABD ile ilişkileri değerlendiren ve ilişkilerde çalkantılı günler yaşandığının bir gerçek olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, ”Herkes konuyu Rahip Brunson meselesine götürmeye çalıştı ya da bu problemle sınırlamaya çalıştı ama esas bizim ilişkilerimizi geren iki konu var. Bunlardan bir tanesi ABD’nin Suriye’de YPG/ PKK’ya destek vermesi. Aynı örgüt olduğunu bilmesine ve kabullenmesine rağmen, bu iş birliğini de zaruri görmesi gerçekten büyük bir hatadır.” diye konuştu.

Münbiç’te üzerinde mutabık kalınan yol haritasının uygulamaya çalıştıklarını, ortak devriyelerin başladığını ancak bu yol haritasının sadece Münbiç ile sınırlı olmadığını belirten Çavuşoğlu, Fırat’ın doğusunda YPG/PKK’nın işgal ettiği bölgelerin istikrara kavuşturulmasının da bu yol haritasının bir parçası olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

” Bu konuda birlikte adımlar atabilirsek ve bizim için tehdit oluşturan bu teröristleri buradan bertaraf edebilirsek, o o zaman gerçek anlamda ABD ile ilişkilerimiz daha sağlıklı bir düzeye gelebilir. İkinci bir konu da, 15 Temmuz hain darbe girişiminde bulunan FETÖ terör örgütüne karşı ve bu terör örgütünün elebaşı Fetullah Gülen’e karşı bizim ulaştırdığımız dosyaların ve iade taleplerimizin bugüne kadar yerine gelmemesidir. Bu da ciddi bir gerginlik sebebi olmuştur. Her iki konuda da biz Türkiye olarak yüzde yüz değil yüzde bin haklıyız.”

Bakan Çavuşoğlu, “Amerika ile olan ilişkilerimizi 20’sinde Washington’a geçerek mevkidaşım Mike Pompeo ile enine boyuna değerlendireceğiz.” dedi.

“FBI, ABD’de bu eli kanlı terör örgütünün (FETÖ) buradaki ihlallerini incelemeye başladı”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ”Son zamanlarda FBI, ABD’de bu eli kanlı terör örgütünün (FETÖ) buradaki ihlallerini incellemeye başladı. Yani kapsamlı bir soruşturma başlattılar ve bu kapsamlı soruşturmada daha bu aşamasında bu terör örgütünün değişik eyaletlerde Amerikan kanunlarını nasıl ihlal ettiğini, bankaları nasıl dolandırdığını, vergi kaçakçılığını nasıl yaptığını, bunu nasıl profesyonel yöntemlerle yaptığını ve kimleri nasıl kullandığını görmeye başladılar.” dedi.

FETÖ terör örgütüne karşı ve bu terör örgütünün elebaşı Fetullah Gülen’in iadesi konusunu en son Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefon görüşmesinde ABD Başkanı Donald Trump’a aktardığını belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi:

”Son zamanlarda FBI, ABD’de bu eli kanlı terör örgütünün buradaki ihlallerini incellemeye başladı. Yani kapsamlı bir soruşturma başlattılar ve bu kapsamlı soruşturmada daha bu aşamasında bu terör örgütünün değişik eyaletlerde Amerikan kanunlarını nasıl ihlal ettiğini, bankaları nasıl dolandırdığını, vergi kaçakçılığını nasıl yaptığını, bunu nasıl profesyonel yöntemlerle yaptığını ve kimleri nasıl kullandığını görmeye başladılar. Bu Amerikalıların bizzat bizlere de söylediği bir bilgidir. Biz de kendilerine gerekli bilgileri veriyoruz. Biz de zaten kendilerine şöyle basit bir soruşturma başlatıp bunların o karanlık yüzünü görmeye başlayacaksınız dedik. Şimdi bu terör örgütünün karanlık yüzünü burada FBI görmeye başladı, soruşturmalarda görüyorlar.”

Türkiye’nin sorunlarını aşmak için yoğun çaba sarf ettiklerini anlatan Çavuşoğlu, yaşanan sorunların siyasi yollardan barışçıl bir şekilde çözülmesi için gayret sarf ettiklerini ifade etti.

Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

”İdlib konusunda Rusya ile imzaladığımız bir muhtıra, Suriye’de oyun kurallanı tekrar değiştirdi ve barış için önemli bir fırsat oldu. Büyük bir felaketi, dramları önlemiş olduk. Arkasından dörtlü zirve, şimdi Astana toplantıları ile bir taraftan bu ateşkesi kalıcı kılmak amacımız, diğer taraftan da siyasi çözüm için anayasa komisyonun oluşturulması için çaba sarf ediyoruz ve tüm bu çabalarda Türkiye, kilit ülkedir. Türkiye en önemli aktördür çünkü herkes de biliyor ki Türkiye’nin herhangi bir gizli gündemi yok. Suriye’nin topraklarında gözü yok. Suriye’nin sınır bütünlüğünü, toprak bütünlüğünü, herkesten daha fazla ve samimi bir şekilde destekliyor.”

Irak ile ilgili değerlendirme de bulunan Çavuşoğlu, Irak’ın imarı aşamasında olduklarını ve en büyük miktarı kredi olarak Türkiye’nin vadettiğini ve şimdiden Japonya dahil tüm dünyadan Türk firmaları ile birlikte Irak’ın yeniden inşası konusunda iş birliği yapmak istediklerini dile getirdi.

Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

”ABD’nin tek taraflı ekonomik saldırıları, kararlar, İran üzerindeki yaptırımlar sadece bizi değil tüm dünyayı etkiliyor, Japonya dahil. Geçen günlerde Japonya’daydım, o yüzden Japonya’yı örnek verdim. Herkesi etkiliyor. Biz tek taraflı bu tür kararları doğru bulmuyoruz, sağlıklı bulmuyoruz. Bölgemizin istikrarı açısında da çok zararlı buluyoruz. Avrupa ve Avrupa Birliği’nin de böyle düşünmesi özellikle önemli. Biz bu yaptırımlara karşı olduğumuzu, başından samimi bir şekilde söyledik. Bizimle ilgili bir istisnanın ortaya çıkması ya da böyle bir kararın çıkması olumlu ama biz sadece kendimizi düşündüğümüz için değil bölgenin istikrarı ve ekonomik kalkınması için bu adımların yanlış olduğunu söylüyoruz ve bu konuda Amerikalılarla görüşmelerimiz devam edecek.”

Dövizdeki dalgalanmalara da değinen Çavuşoğlu, ekonomik saldırılardan sonra Londra merkezli özellikle de döviz kurunda ciddi bir dalgalanma olduğunu ifade etti.

Mevlüt Çavuşoğlu, ”Aldığımız tedbirler, açıkladığımız yeni paketler ve Hazine ve Maliye Bakanımızın ekibiyle beraber ortaya koyduğu yeni politikalar sayesinde ve verdiğimiz güven ve istikrar sayesinde giderek durum düzeliyor. Her şey bitti dersek rehavete kapılmış oluruz. Esasen bu tür krizlerden de ders çıkararak sistemimizi daha da güçlendirmemiz lazım. Sistemimiz zayıf olsaydı zaten yıkılırdık ama bizim daha dayanıklı, daha güçlü, ekonomimizin de daha güçlü olması lazım. Özellikle de tasarruf yapmasını toplum olarak da ülke olarak da hep beraber öğrenmemiz gerekiyor. Şimdi dövizde yine Türk lirasının değer kazandığını görüyoruz. Dolar, avro düşüyor. İstediğimiz seviyeye yavaş yavaş, birden düşmesi değil ve sağlıklı bir şekilde gitmesi önemli. Yine istatistiklere, rakamlara baktığımız zaman ihracatımız artıyor. Büyümemiz düzenli bir şekilde devam ediyor.” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile 20 Kasım’da Washington’da yapacağı görüşmeye ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

”Özellikle FETÖ konusunda yeni belgelerimizi kendisine vereceğiz, isim listesi dahil başkan Trump’a iletilmek üzere. Diğer taraftan Halkbank ve diğer davalarla iligili konuları da yakından takip edeceğiz ama Münbiç,YPG/PKK gibi güvenlikle iligili konuları ve ikili ilişkilerimizin, özellikle üzerinde durduğumuz konuları ve bölgesel iş birliği ile ilgili konuları da değerlendirme fırsatı bulacağız. Bizim ne ABD ile ne de Avrupa ülkeleri ile bir problemimiz yok. Durup dururken de hiç kimseyle kavga etme diye bir derdimiz yok. Biz her ülkeyle ilişkileri sağlıklı götürmek isteriz ama her ülke de Türkiye ve Türk milletine saygı duymasını bilmeli ve güvenilir bir dost olduğunu göstermelidir.”

New York’ta inşaatı devam eden yeni Türkevi binası

Çavuşoğlu, New York’ta inşaatı devam eden yeni Türkevi binasına ilişkin, ”İnşaat olağan hızıyla devam ediyor ve mayıs ayında kaba inşaat bitmiş olacak. Yani yerin üstünden 32, hatta tesisatlar için yapılacak 3 kat daha, 35 katlık kaba inşaatı tamamlanacak.” dedi.

New York ziyareti sırasında inşaatı devam eden yeni Türkevi binasını da gezdiğini ve inceleme fırsatı bulduklarını aktaran Çavuşoğlu, ”İnşaat olağan hızıyla devam ediyor ve mayıs ayında kaba inşaat bitmiş olacak. Yani yerin üstünden 32, hatta tesisatlar için yapılacak 3 kat daha, 35 katlık kaba inşaatı tamamlanacak. Daha sonra cam giydirme ve içindeki detaylı çalışmalara geçeceğiz.” bilgisini verdi.

Çavuşoğlu, 25-30 yıl önce New York’ta eski binada öğrenci olarak düzenlenen etkinliklere katıldığını belirterek, Türk Haftası, Türk Günü etkinliklerinin organizasyon komitesinde yer aldıklarını anlattı.

Birleşmiş Milletlerin karşısındaki eski 10 katlı bina ile gurur duyduklarını ifade eden Çavuşoğlu, ”Zamanında Sabri Çağlayangil döneminde bu 10 katlı bina alınmıştı. Kendisini de rahmetle anıyoruz. Şimdi onun yerine 32+3, bir de tabanda eksi dört var, büyük bir bina inşa ediyoruz. Ülkemize milletimize yakışır bir şekilde yerden tam 171 metre yükseklikte.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eylül ayında BM Genel Kurulu marjında yaptığı New York ziyaretinde Türkevi’ni kısaca gördüğünü hatırlatan Çavuşoğlu, bugünkü ziyarette ise 13. katın betonunun döküldüğünü ve inşaatın hızlı bir şekilde devam edeceğini dile getirdi.

Çavuşoğlu, bugün ABD’de yaşayan Türk toplumunun birlikteliğinin arttığını ve daha koordineli bir şekilde Türkiye’nin menfaatlerini savunduğunu söyledi.

Los Angleles’ta Türk diplomatı şehit eden Ermeni teröristin salıverilmesi kararından sonra yine koordineli bir şekilde yürütülen kampanyaların valinin bu kararı tersine çevirmesine vesile olduğunu anımsatan Çavuşoğlu, toplumun bu konularda da duyarlı olduğuna dikkati çekti.

Türkiye’de 81 milyon vatandaşa olduğu gibi yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlara da hangi görüşten hangi inançtan olursa olsun ayrım yapamayacaklarını vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, burada yaşayan farklı etnik gruplardan ve farklı görüşlerden herkesi kucaklamak gerektiğini ifade etti.

Türkiye’nin 241 misyonu bulunduğuna ve büyükelçilik ve başkonsolosluk sayısı bakımından dünyada beşinci sırada yer aldığına işaret eden Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bu sene Latin Amerika bölgesinde 3 tane büyükelçilik açtık. En son Paraguay’da Asuncion’a Büyükelçimizi görevlendiriyoruz ve Sayın Cumhurbaşkanımız G20 zirvesinden sonra da Paraguay’ı ziyaret edecek. Özellikle Paraguay’da yeni hükümetin, yeni yönetimin Paraguay büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını tersine çevirmesi, tekrar Tel Aviv’e taşıma kararı önemlidir. Biz de bu kararı destekliyoruz. Diğer taraftan dünyanın her yerinde girişimci ve insani dış politikamızı başarılı bir şekilde arkadaşlarımızla, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde uygulamaya çalışıyoruz.”

Avrupa ile ilişkilere de değinen Mevlüt Çavuşoğlu, ”Avrupa’daki birçok ülke ile ilişkilerimiz eskisine göre çok daha iyi. Problemli olduğumuz bir kaç ülke vardı, Almanya ve Hollanda gibi, onlarla da yine ilişkilerimizi normalleştirmek için isteğimiz şartlar da oluştuktan sonra karşılıklı adımlar atıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. AA