Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Amerika ve İsrail arasında Gazze ve Irak savaş deneyimleri alışverişi yapılıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD ve İsrail’in ortak savaş sürdürmek için yaptığı tatbikatlar kapsamında, ABD’nin üst düzey bir komutanı, ABD askerlerinin İsrail’in Gazze’de yürüttüğü savaş tekniklerindeki tecrübelilerini İsrail askerlerinden öğrendiklerini, ABD askerlerinin de Irak savaşındaki tecrübelerini İsrailli askerlere aktardığını belirtti.

ABD komutanı Marcus J. Mainz, tatbikatların bir kısmına katılan İsrail ve Amerikan askeri muhabirlerine yaptığı açıklamada, “Bu deneyimlerin karşılıklı paylaşılmasının çok faydaları var. Her iki tarafta, sonraki senaryoların savaş olduğunun farkında. İki siyasi lider, İsrail’e karşı ortak bir saldırganlıkla yüzleşmemizi istediği sürece, deneyim alışverişi daha anlamlı hale gelecek” dedi. Teğmen, bu tatbikatları son altı yıldaki ordu tatbikatlarının en büyüğü olarak değerlendirdi.

İsrail Ordusu Binbaşısı Eliahu Hassoun, Amerikan meslektaşının sözlerini överek “Her iki ordu da, biri diğeri olmadan, nasıl savaşacakları hakkında, iki alanda eğitiliyorlar. Şöyle ki aralarında sürekli koordinasyon geliştirmeleri, aktif ortaklık seviyesine dönüştü. Ayın başından bu yana eğitim aldık ve ay sonuna kadar devam edeceğiz. Bu alıştırmalara dört ay öncesinden hazırlanmaya başladık. Bütün bunlar İsrail’in yabancı düşmanlardan ve terörist örgütlerden korunmasını sağlamak için yapılıyor. Hatta her iki tarafın siperde diğerine yardımı sağlanıyor” ifadelerini kullandı.