Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Amerikalı yetkili McGruk Rakka kırsalını ziyaret etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Amerikan başkanının, DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyon özel temsilcisi Brett McGruk, terör örgütünden kurtulduktan sonra şehri yönetecek olan yerel meclisi desteklemek için kuzey Suriye’de Rakka kırsalını ziyaret etti. Kürt kaynaklar Şark Al Avsat’a; Bölgedeki istikrarı artırmanın yollarının arandığını, kurtuluşundan sonra Rakka’nın geleceğini ve insani ihtiyaçların durumunun bilgisini aktardı.

Bu arada dün Türk ordusu kuzey Suriye’de Ankara tarafından desteklenen bazı ÖSO gruplarının ateş altında kalmasından sonra YPG’yi vurdu. ARA News Ajansı’nın askeri kaynaklardan aktardığı bilgiye göre; YPG ve SDG’ye müttefik grupların Halep yakınlarında Afrin kırsalındaki ÖSO çatışma tehdidine karşı büyük takviyeler gerçekleştirdi. YPGx Ankara’nın terör listesinde. Ancak Washington’un DEAŞ’la mücadelede silahlandırdığı en etkili grup.

Buna karşılık Amerika Savunma Bakanı James Mattis, dün ABD Başkanı Donald Trump, Esed’in yeni bir kimyasal saldırı hazırlığında olduğunu öne sürerek ” büyük bir bedel ödeyeceği” uyarısında bulundu dedi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’da ; Washington’un Suriye Rejim güçlerine bir saldırı gerçekleştirmesi durumunda ” uygun bir şekilde” cevap verileceği uyarısında bulundu.