Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Amman’da eğitim gören Iraklı Hristiyan çocukların tükenen umudu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün’ün Başkenti Amman’ın batısında bulunan bir okulda, gece eğitimi alan Iraklı Hristiyan mülteci ailelerin çocukları, her şeylerini kaybettikleri Irak’tan uzakta yeni bir hayata başlamayı umuyor.

Amman’ın Marka semtinde bulunan bir Latin Kilisesi’ne bağlı okulda eğitimlerini sürdüren çocuklara bir yıllık eğitimleri için Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından, Ortadoğu’daki savaş mağdurlarına ayrılan fondan 120 bin dolarlık bir pay ayrılmış. Çoğunluğu Musul ve çevresindeki Hristiyan köylerden gelen öğrencilerin velileri, geçtiğimiz Salı akşamı, Kilise bahçesinde öğrencilerin katılımıyla düzenlenen Noel törenine katıldı.

Kilise bahçesinin ortasına kurulan Noel ağacının etrafında toplanan, boyunlarında ahşaptan yapılmış haç taşıyan öğrenciler, hep bir ağızdan Irak ulusal marşı ve Süryanice dualar okuyor. Fransa’nın Amman Büyükelçisi, birkaç gün önce Kilise’deki öğrencilere bir ziyaret gerçekleştirmiş.

Törene katılan öğrenci velileri, Fransız Haber Ajansına (AFP), yaşadıkları zorlukları anlattı. DEAŞ terör örgütünün 2014 yılında Musul’u ele geçirmesi üzerine bir süre Erbil’de kaldıktan sonra, binlerce mülteciyle birlikte Ürdün’e sığınan öğrenci velilerinden 40 yaşındaki Valaa Luis adlı bir anne, AFP’ye verdiği röportajda, “Her şeyimizi kaybettik. Evlerimiz yağmalandı ve yakıldı. Orada geri dönmeyi düşüneceğimiz hiçbir şeyimiz kalmadı” şeklinde konuştu.

Musul yakınlarındaki, Hristiyanların yoğunlukta olduğu Bartala bölgesinden ailesiyle birlikte Ürdün’e gelen Luis, Irak hükümetinin Musul’u DEAŞ’tan geri almasına rağmen kendisini güvende hissedemeyeceği gerekçesiyle Musul’a dönmeyi düşünmüyor.

DEAŞ terör örgütü militanları, 2014 yılında Musul’u ele geçirince, Bartala ve Ninova Vadisi gibi bölgelerde yaşayan Hristiyanlara, İslam’a geçmeleri, cizye vergisi ya da gitmeleri seçeneklerini vermiş. Öğrencilerden birinin babası olan, Katolik Araştırma ve Enformasyon Merkezi Müdürü Rafet Bedir, AFP’ye verdiği röportajda, DEAŞ’ın Musul’a yönelik saldırısından bu yana bölgeden yaklaşık 10 bin 300 Hristiyan Iraklının kaçmak zorunda kaldığı bilgisini veriyor.

Latin kilisesinde eğitim gören Iraklı Hristiyan öğrencilerin ailelerinden bazıları, Avrupa, Kanada, Avusturalya ya da ABD’ye iltica etmek istediklerini dile getirdi. Musul’dayken eşi araba tamirciliğiyle uğraşan Valaa Luis, kalp hastası olduğunu ve Ürdün’de hastalığının tedavisi için gerekli maddi imkanlara sahip olmadığını ifade ederek, “Elimizdeki bütün parayı harcamak zorunda kaldık ama hiçbir kurum ya da ülke bize bir dinar bile vermedi. Doktora gitmek ya da çocuğuma Noel hediyesi almak için bile param yok” dedikten sonra ellerini semaya kaldırarak, “Ne halde olduğumuzu yalnızca Allah bilir” dedi.

Öğrencilerin eğitim gördüğü Latin Kilisesi’nin Okul Müdürü Senaa Beki, “Kilise okulunda Musul’dan kaçan, yaşları 6 ila 14 arasında değişen yaklaşık 200 Hristiyan öğrenci bulunuyor. Bu öğrenciler, savaş nedeniyle bir yıl eğitim alamadılar” ifadelerini kullanarak, “Öğrencilere İngilizce dilinde akşam okulu dersleri veriyoruz. Hiçbiri ülkelerine dönmeyi düşünmeyen bu öğrenciler, Birleşmiş Milletler’e (BM) iltica talebinde bulundu” açıklamasında bulundu. Okulun, gidecekleri ülkelerde zorluk çekmemeleri için çocuklara İngilizce eğitim verdiğini sözlerine ekledi.