Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Angola ve Suudi Arabistan arasında ilişkiler gelişiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Suudi Arabistan’ın tüm Afrika ülkeleriyle ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem verdiğini söyleyerek, Riyad’ı Afrika ülkelerine bağlayan birçok ortak menfaat olduğuna dikkat çekti.

Angola Dışişleri Bakanı Manuel Domingos Agusto’nun Riyad’a dün gerçekleştirdiği ziyaret nedeniyle düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Cubeyr, iki dost ülke arasında güçlü bağlar olduğunu ifade ederek, “İki ülke liderliği arasında, başta petrol olmak üzere her alanda ilişkileri güçlendirmeye yönelik büyük bir istek var” dedi.

Angolalı Bakan Agusto da, ülkesinin de Suudi Arabistan ile ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik istekli olduğunu kaydederek, “Biz ve Suudi Arabistan petrol üreticileriyiz. Angola ayrıca OPEC’in bir üyesi ve işbirliği için büyük fırsatlara sahibiz” dedi.

İşadamlarına yatırım çağrısı

Suudi Arabistan ile ilişkilerin sadece petrol alanında olmayacağının altını çizen Agusto, Angola’ya yatırım yapılması için Suudi işadamlarına çağrıda bulunarak, “Afrika kıtasında yatırım fırsatlarına sahip büyük ülkelerdeniz. Angola, elmas üreticilerinden biri olarak da bilinir. Ayrıca bol toprak ve su var. Yani tarım, Suudilerin yatırım yapabileceği bir başka alan. Ayrıca, uzun sahil şeridine sahip olduğumuz için, dünyanın birçok ülkesine ihracat yaptığımız balıkçılık alanımız da var” ifadelerini kullandı.

Agusto açıklamalarının devamında, “Suudi Arabistan ile siyasi ve diplomatik alanlarda ortak ilgimiz var. Biz ve Suudi Arabistan terörizmle mücadelede kararlıyız. Suudi Arabistan ile Birleşmiş Milletler (BM), özellikle de BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) yeniden yapılandırma sürecinde işbirliği yapmak istiyoruz. Körfez’deki Suudi girişimini de destekliyoruz. Angola’daki Suudi Arabistan elçiliğinin açılışını görmeyi dört gözle beklediğimiz gibi aynı şeyi biz de Suudi Arabistan’da yapacağız” ifadelerini kullandı.