Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Angola’daki Lübnanlılar, elmas ticareti uygulaması dolayısıyla endişeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Angola’da, elmas ticareti yapan Lübnanlılar, hükümet tarafından ortaya koyulan yeni uygulamalar nedeniyle çok sayıda dükkanın kapatılmasından dolayı endişeli.

Lübnan Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri ise Angola Cumhurbaşkanı’na kapalı dükkanların yeniden açılması için acil müdahale çağrısında bulundu.

Angola’daki Lübnanlı bir kaynak da Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Asıl neden, Angola hükümetinin yeni başkanlık dönemi ve politikalar ışığında bu sektöre ilişkin yeni uygulamalar ortaya koymasıdır. Karar özellikle Lübnanlıları hedeflemiyor, elmas ticaretinde çalışan herkesi kapsıyor” dedi.

Angola’daki söz konusu olayı takip eden Lübnanlı bir kaynak, Şarku’l Avsat’a, böyle bir karara neden olan Afrika’daki elmas ticaretini tekelleştirmeye çalışan İsrail de dahil, ticaretini belirli bölgelerde sınırlandırmak için tüm elmas şirketlerini ve dükkanlarını kapatma kararının alındığını söyledi. Sabah saat 4 civarında baskınların düzenlendiğini belirten kaynak, baskınların tüccarların evlerini ve dükkanlarını kapsadığını, 4 ila 5 Lübnanlının hakkında da inceleme başlatıldığını söyledi. Kaynak, Angola’daki Lübnanlıların, olayların gidişatını kaygılı bir şekilde izlediğini ve kendilerinin bu ticaretten uzaklaştırılmasından korktuklarına dikkati çekti. Liberya ve Sierra Leone’da olduğu gibi diğer Afrika ülkelerinde de tanık olunan bu durum, Angola’daki Lübnanlılar için felaket anlamına geliyor.

Afrika’da çok sayıda Lübnanlı göçmen, on yıllardır elmas ticareti yapıyor.

4 kişi gözaltına alındı

Öte yandan Lübnan Dışişleri Bakanlığından bir kaynak Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Güney Afrika’daki Lübnan Büyükelçiliği ile durumun yakından takip edildiğini ve gelen ilk bilgilere göre sorgulanmak üzere 4 kişinin gözaltına alındığını belirtti. Kaynak, söz konusu Lübnanlılardan ikisinin serbest bırakıldığını ve diğer ikisinin de ilerleyen saatlerde serbest bırakılacağını belirtti.

Afrika Kıtası Konseyi Başkanı Abbas Favaz ise kampanyanın, diğer milletlerde olduğu gibi bu sektörde çalışan Lübnanlıları hedeflemediğini vurguladı. Şarku’l Avsat’a konuşan Favaz, “Angola hükümetinin sektörün düzenlenmesine yönelik yeni yasalar çıkarmasının ardından uygulamaları gerçekleştirmek için çalıştım” dedi. Dükkanların kapatılmadığına dikkati çeken Abbas Favaz, 5 Lübnanlı da dahil olmak üzere farklı milletlerden bin 300 kişinin daha önce gözaltına alındığını söyledi.

“Ülke ekonomisine zarar veriyor”

Öte yandan Lübnan Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri, Angola Cumhuriyeti başkanına, “Angola’daki Lübnanlıların ticari merkezlerinin ve iş kapılarının tekrar açılması için acil müdahale” çağrısında bulundu. Bilinmeyen bir nedenden dolayı bazı mal sahiplerinin ve çalışanların gözaltına alındığını söyleyen Berri, durumun sadece bu kişiler açısından değil ülke ekonomisi ve Angola açısından da zarara neden olacağını belirtti. Nebih Berri ayrıca, Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil ve Genel Güvenlik Direktörü Tuğgeneral Abbas İbrahim ile de konuya dair temaslarda bulundu.

Geçici bir sorun

Diğer taraftan Abbas Favaz, konunun bir an önce çözüme kavuşturulması amacıyla Berri’nin ortaya koyduğu çabalara, Angola ve Lübnan’daki yetkililerin temaslarına övgüde bulundu. Favaz, “Angola’daki Lübnanlıların durumu iyi. Her zaman Afrika ülkelerinin yasalarına ve yönetmeliklerine bağlılar” şeklinde konuştu. Abbas Favaz ayrıca, yetkililerle gerçekleştirdiği temasların bir sonucu olarak, “Durumun, yasal bir çerçeve içinde ele alınan geçici bir sorun ve çözüm yolunda” olduğunu belirtti. Favaz, Angola’daki yetkililerle durumun olumlu bir yönde ilerlediğini ve sonuçların hızla ortaya çıkacağını vurguladı.