Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ankara: ABD’den SDG’ye yeni silahlar gidiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türk medyasında, ABD’nin YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) yeni silah ve zırhlı araç gönderdiği haberleri yer aldı.
Dün çıkan haberlere göre, ABD tarafından Kürt militanlara yeni gönderilen silah ve askeri yardımlar Kuzey Irak sınırından geçerek Haseke üzerinden ulaştırıldı.

Trump, ‘Kürt militanlara silah desteğini kesme’ sözü vermişti

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği telefonla görüşmesi sırasında ‘Kürt militanlara silah desteğini kesme’ sözü verdiği açıklanmıştı.

Ancak konu hakkında açıklama yapan Beyaz Saray, Trump’ın Erdoğan ile telefon görüşmesinde ‘Suriye’de DEAŞ’a karşı gerçekleştirilen savaşta, ABD’nin müttefiklerine silah verme politikasında ‘değişiklikler’ yapacağı konusunda bilgi verdiği belirtilmişti.

İki liderin telefon görüşmesinden sonra Pentagon da bir açıklama yaparak, Suriye’de DEAŞ’a karşı yapılan savaşının bitimine kadar müttefiklerine silah sağlamaya devam edeceklerini doğrulamıştı.
Ankara ise bu açıklamalar sonrası, ‘ABD kurumlarının Trump’ı Türkiye’ye verdiği sözden döndürmek istediğini’ belirterek tepki vermişti.

TSK, İdlib kırsalındaki Kafr Lusin köyüne girdi

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ‘güvenilir’ olarak nitelendirdiği kaynaklara dayanarak, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait tugay ve teçhizat taşıyan konvoyun sınırdan geçerek, İdlib kırsalındaki Kafr Lusin köyüne girdiğini açıkladı.

TSK’nın bölgeye asker ve askeri techizat sevk etmesi, İdlib’te kurulan gerginliği azaltma bölgelerinde kontrol noktaları kurma sürecinde gerçekleşiyor.

TSK, İdlib’te ‘Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü’ olarak görev yapacak

Astana Süreci kapsamında, ateşkesin tesis, gözetim ve devamını sağlamak, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ve yerlerinden edilenlerin evlerine dönmesi için uygun şartları temin etmek maksadıyla ‘İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde görev yapacak olan TSK unsurları, özellikle bölgeyi kontrol altında tutan Şeyh Bereket Tepesi ve Şey Akil Tepesi gibi yüksek noktalara konuşlanıyor.

‘Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü’ olarak görev yapan TSK unsurları, 13 Ekim 2017 tarihinde 1 numaralı gözlem noktası, 23 Ekim 2017 tarihinde 2 numaralı gözlem noktası, 19 Kasım 2017 tarihinde ise 3 numaralı gözlem noktasını kurarak, toplamda 12 olması gereken diğer gözlem noktalarının açılarak faaliyete geçirilmelerine yönelik çalışmalarına devam ediyor.

Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Yüksek Meclisinin ilk kurultayı bugün başlıyor

Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Yüksek Meclisinin 60’tan fazla aşiret ve kabile temsilcisinin katılması beklenen ilk kurultayı bugün İstanbul’da başlıyor. Kurultay, 3 gün boyunca devam edecek.
Kurultay’ın konusu, ‘Suriyeli aşiretler ve kabileler, Suriye’nin birliğinin, evlerinden edilenlerin yeniden dönmesinin garantörü ve istikrarın destekçisidir’ olarak belirlendi.

Toplantıda Suriye halkını ilgilendiren önemli kararlar çıkacağına vurgu yapan Aşiretler ve Kabileler Yüksek Meclisi Başkanı Rafi Ukla Raco, toplantıya Suriyeli Türkmen, Kürt, Hıristiyan, Dürzi ve Ermeni temsilcilerin yanı sıra, muhaliflerin de katılacağını ifade etti.

Toplantının ana gündemine ilişkin açıklamalarda bulunan Raco, “Kurultayın ana konuları; Safların birleştirilmesi, terör örgütü PYD/PKK ile mücadele, Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin yıkılmasıdır” şeklinde konuştu.

Suriye ulusal ordusunun kurulması

Toplantının en önemli gündem maddelerinden birinin de ulusal ordu kurmak olduğunu dile getiren Raco, “Kurulacak ulusal orduda, Suriye halkının tüm aşiret ve kabilelerinin üyeleri asker olarak yer alacak” ifadelerini kullandı.
Raco, katılımcıların Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikir olduklarına işaret ederek, terör örgütü PYD/PKK’nın hayata geçirmek istediği ülkeyi bölme ve federasyon projelerine karşı olduklarını söyledi.
Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Yüksek Meclisi, bu yılın başlarında Şanlıurfa’da kurulmuştu.