Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ankara, ABD’nin PKK kararını ihtiyatla karşıladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye, ABD’nin, PKK’lı üst düzey 3 ismin başına koyduğu ödülü memnuniyetle karşıladığını belirterek, bu kararı geç olmasına rağmen olumlu bir adım olarak nitelendirdi.

ABD dün, Türkiye’ye karşı yıllardır silahlı isyan yürüten PKK’nın 3 üst düzey yöneticisi olan Murat Karayılan’ın başına 5 milyon dolar, Cemil Bayık için 4 milyon dolar, Duran Kalkan için ise 3 milyon dolar ödül verileceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “ABD Dışişleri Bakanlığı’nın PKK’nın 3 elebaşının kimliklerini ya da yerlerini tespit edecek bilgiler karşılığında para ödülü koymasını olumlu karşılıyoruz. Bu adımın PKK ve uzantılarıyla mücadele bağlamında Irak ve Suriye’de ortaya konulacak somut eylemlerle desteklenmesini bekliyoruz” dedi.

“İhtiyatla karşılıyoruz”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, ABD’nin 3 üst düzey PKK’lının başına ödül koymasına ilişkin açıklama yaparak, “Bizim beklentimiz ABD’nin PYD ve YPG ile angajmanını bitirmesi. Türkiye’nin Fırat’ın doğusu politikasını değiştirmez. İhtiyatla karşılıyoruz” dedi.

Kalın, “Bir politika tercihi yapıldı bunu devam ettirmek için zorlanıyorlar. YPG’yi, PYD’yi PKK’dan ayırıyoruz diyerek kandıramazlar. Geç kalınmış bir karar. YPG ve PYD’yi perdelemek içinse yakında ortaya çıkar. Münbiç yol haritası bütün yönleriyle planlandığı şekilde uygulanacak” ifadelerini kullandı.

ABD hükümetinin, Obama’dan beri DEAŞ’a karşı izlediği bir politika olduğunu, PYD ve YPG’yi desteklediğini söyleyen Kalın, bu politikanın meşrulaştırılması için ABD’nin önde gelen yayın kuruluşlarının PKK terörizmini güzellemesi türünde yayınlar yaptığını dile getirdi.

ABD’nin, bu politika kapsamında YPG ve PYD’yi PKK’dan ayrı tuttuğuna dikkat çeken Kalın, “Bununla kimseyi kandırmaları mümkün değil. Cumhurbaşkanımız 3 yıldır hem Obama’ya hem Trump’a her seferinde bunların birbirinden ayrıştırılamayacağını, bunların organik bağının öyle zannedildiği gibi araçsal bir ilişki olmadığını defalarca anlattı. Kimin kimden talimat aldığını raporlarıyla anlattık. Bunu bilmiyor değiller, bilgi eksikliği söz konusu değil, bir bakış açısı sorunu var, bir politika tercihi var. ABD, 1997’de PKK’yı terör örgütü olarak ilan etti. O tarihten beri PKK ile mücadelede Türkiye’nin yanında olduklarını söylüyorlar. Dönem dönem bunun somut eyleme dönüştüğü oldu. Genel manada Türkiye’ye terörle mücadelede tatmin edici bir desteği görebilmiş değiliz” dedi.^

AB’den Türkiye ile müzakerelerin sürdürülmesine destek

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas, Türkiye ile müzakerelerin sürdürülmesine destek verdi.

Schinas, “AB Komisyonunun resmi tutumu Türkiye ile katılım müzakerelerinin sürdürülmesi yönünde” dedi.

AB Komisyonunun resmi tutumunun sadece Başkan Jean-Claude Juncker tarafından dile getirilebileceğine vurgu yapan Schinas, “AB Komisyonunun resmi tutumu Türkiye ile katılım müzakerelerinin sürdürülmesi yönündedir” yorumunda bulundu.

Bulgaristan’ın Varna kentinde, 26 Mart tarihinde gerçekleştirilen AB-Türkiye Zirvesi’nde, Başkan Juncker ve AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın, Türkiye’de reform süreci ve iyi komşuluk ilişkilerinin önemine vurgu yaptığının altını çizen Sözcü, bunun Türkiye ile iletişim kanallarını açık tutmak ve üyelik müzakerelerini sürdürmek için gerekli olduğunu söyledi.

HDP’li Mahmut Toğrul’a 2 yıl hapis cezası

HDP’li Mahmut Toğrul’a, terör örgütü PKK/KCK propagandası yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul’a, ‘terör örgütü PKK propagandası yapmak’ suçundan yargılandığı davada 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Toğrul hakkında, 2016 yılında Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta partililere seslendiği konuşmada terör örgütü PKK propagandası yaptığı gerekçesiyle dava açılmıştı.