Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ankara, ABD’nin PKK kararını olumlu karşıladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin, PKK’nın 3 yöneticisi için koyduğu ödül hakkında açıklama yaparak, Türkiye’nin bu kararı olumlu karşıladığını vurguladı. Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise ABD bu kararını, “İhtiyatla karşılıyoruz” dedi.

ABD, dün, Türk devletine karşı yıllardır silahlı isyan yürüten PKK’nın 3 üst düzey yöneticisi olan Murat Karayılan için 5 milyon dolar, Cemil Bayık için 4 milyon dolar ve Duran Kalkan için 3 milyon dolar ödül koyduğunu duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “ABD Dışişleri Bakanlığı’nın PKK’nın 3 elebaşının kimliklerini ya da yerlerini tespit edecek bilgiler karşılığında para ödülü koymasını olumlu karşılıyoruz. Bu adımın PKK ve uzantılarıyla mücadele bağlamında Irak ve Suriye’de ortaya konulacak somut eylemlerle desteklenmesini bekliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, ABD’nin 3 üst düzey PKK’lının başına ödül koymasına ilişkin açıklama yaparak, “Bizim beklentimiz ABD’nin PYD ve YPG ile angajmanını bitirmesi. Türkiye’nin Fırat’ın doğusu politikasını değiştirmez. İhtiyatla karşılıyoruz” dedi.

ABD’nin YPG’ye verdiği destek, bu örgütü PKK’nın bir uzantısı olarak kabul eden Ankara’yı kızdırmıştı.

Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği (AB) PKK’yı terör örgütü olarak sınıflandırıyor.

ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu hafta başlarında Paris’te görüşmesi bekleniyor.