Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ankara: Afrin ve İdlib’e operasyon yapılacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Başbakan Binali Yıldırım, sınır dışından gelen tehditlerin devam etmesi üzerine Halep’in kuzeyi Afrin ve Suriye’nin kuzeydoğusu İdlib’e operasyonlar düzenleyebileceklerini fakat, böyle bir operasyonun yakın zamanda gerçekleştirmeyi düşünmediklerini belirtti. ABD’nin YPG’ye verdiği herhangi bir ek desteğin Türkiye için sorun oluşturacağını vurguladı.

Yıldırım, Vietnam seyahati dönüşü kendisine eşlik eden gazetecilere açıklama yaptı. Türkiye’nin ‘Fırat Kalkanı’ kapsamında yaptığı askeri operasyonlarını Afrin ve İdlib bölgelerini kapsayacak şekilde genişletmesine yönelik söylentilere değindi. Sınır dışından gelen tehditlerin devam etmesi üzerine Halep’in kuzeyi Afrin, Suriye’nin kuzeydoğusu İdlib’e operasyonlar düzenleyebileceklerini fakat, böyle bir operasyonu yakın zamanda gerçekleştirmeyi düşünmediklerini belirtti. Ayrıca Yıldırım, “Durup dururken bir yere saldıracak değiliz, ancak şartlar gerektirirse, can ve mal emniyeti tehdit altında olursa, hükümranlık haklarımıza zarar veren gelişme olursa, misliyle karşılık veririz. Başka ülkenin topraklarına girmenin uluslararası, istişareleri, hukuki zemini olması ve meşru mazeretinin olması lazım” dedi.

Türkiye medyası, Rusya’nın askerlerini Afrin’den çekmeye başladığını ve bölgede olası bir Türk operasyonunun yolunu açtığını bildirdi.

Yıldırım, Türkiye’nin ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon ile çatışma olasılığı konusunda, “NATO ülkesinden bahsediyoruz, olmamalı, olması için de bir sebep yok. Fakat, ABD PKK’nın Suriye kolu PYD ve YPG konusunda bize söyledikleri dışında bir tutum alırsa, tabii ki sorun olur. ABD, bizim YPG ve PYD ile iş birliğimiz, bir seçim değil, mecburiyet diyor. Rakka’dan DEAŞ’ı temizlemek için iş birliği yapacağız ondan sonra devam etmeyeceğiz diyorlar. Öyle mi olacak bilmiyoruz. Her fırsatta söylüyoruz. Sadece söylenenlerle yetinecek değiliz. Her türlü tedbiri aldık, alıyoruz” dedi.

Türkiye, sınırındaki herhangi bir ayrılıkçı birliğin varlığına karşı çıkıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz salı günü, “Suriye’de Afrin (Şu an PKK’nın Suriye kolu PYD’nin kontrolünde) konusu var. Türkiye olarak, YPG’nin Suriye’nin kuzeyinde Akdeniz’e açılacak bir terör koridoruna müsaade etmeyiz” dedi.

Washington, DEAŞ terör örgütüne karşı savaşmak için, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) koalisyonunun çoğunluğunu oluşturan ‘YPG’ milislerini silahlandırmakta. Söz konusu durum, YPG’yi PKK’nın bir uzantısı olarak gören Türkiye’yi kızdırıyor. ABD silahlandırmayı, DEAŞ’ı Rakka’dan çıkartmak operasyonları kapsamında yapmakta. Ankara, YPG’nin Rakka’nın demografik özelliklerini değiştirmesinden korkmakta. Sınır ötesi tehditlerle karşı karşıya kalırsa, yanıt vereceği konusunda tekrar tekrar uyarılarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Rusya, Türkiye’nin YPG konusundaki duruşunu ABD’den daha iyi anlıyor” dedi. Çavuşoğlu, NATO üyesi iki ülke arasındaki ihtilafın arttığına da işarette bulundu.

Başbakan Yıldırım, Rusya ile S-400 hava savunma füzesi alımı için anlaşmaya vardıklarını, nihai kararı Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin vereceğini açıkladı.

Çavuşoğlu, mevkidaşı Rex Tillerson ile bir görüşme gerçekleştirdi. Dışişleri kaynaklarından alınan bilgiye göre; Bakan Çavuşoğlu ile Tillerson görüşmede; Afganistan, Irak ve Suriye konularını ele aldı.

Öte yandan ABD Savunma Bakanı James Mattis, Ankara’ya ziyarette bulunmuştu. Görüşmelerin önemli bir kısmı, ABD’nin Suriye’de YPG’e destek vermesi üzerine gerçekleşti.