Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ankara, Berlin’den, camilere saldıranların yakalanmasını istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye, Almanya hükümetinden, Berlin ve Baden Württemberg şehrinde Türklere ait 2 camiyi kundaklayanların yakalanmasını talep etti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Son dönemde Almanya’da ırkçı ve İslam karşıtı kesimler ile PKK terör örgütünün Türk camilerine yönelik saldırılarında artış yaşandığını endişeyle izliyoruz. PKK’nın Lauffen am Neckar’daki camiye yapılan saldırıyı üstlenmiş olması ve bu tür eylemlerin devam edeceğine yönelik açıklamaları, bu örgütün gerçek yüzünü bir kez daha ortaya koymuştur. PKK’ya müsamaha gösterilmemesi yolundaki uyarımızı yineliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, söz konusu saldırıların faillerinin bir an önce bulunarak gerekli cezaya çarptırılmalarını ve benzer saldırıların meydana gelmemesi için tüm önlemlerin alınmasının Alman makamlarından beklendiği de vurgulandı.

İki cami ateşe verildi

Almanya’nın güneybatısındaki Baden Württemberg şehrinde bir cami, molotoflu saldırıya uğramış, Türkiye Dışişleri Bakanlığı saldırıyı PKK’nın üstlendiğini bildirmişti. Berlin’de birkaç gün önce de, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Koca Sinan Cami’si ateşe verilmişti.

DPA haber ajansı, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, PKK’nın Baden Württemberg şehrindeki camiye yapılan saldırının sorumluluğunu kabul ettiğini belirttiğini, fakat PKK’ya yakın Fırat Haber Ajansı (ANF) ve örgüte yakın diğer sosyal medya hesaplarında bu saldırıyı üstlendiklerine dair herhangi bir ifade olmadığını bildirdi.

Almanya’daki DİTİB’e, saldırıdan sonra bir açıklama yaparak, camilerin korunması ve saldırının hızla netleştirilmesi için çağrıda bulundu.

“Almanya uyanık olmalı”

Almanya’da Berlin Eyaleti Uyum Sorumlusu Andreas Germershausen, Reinickendorf ilçesindeki Koca Sinan Camisi’ne yönelik saldırıya ilişkin, “Almanya uyanık olmalı ve terör eylemlerine karşı çıkmalı.” ifadesini kullandı.

Germershausen, yaptığı yazılı açıklamada, Reinickendorf ilçesinde bir caminin kundaklanmasından ve ülkenin diğer kentlerindeki benzer saldırılardan nefret duyduğunu ve dehşet içinde olduğunu belirtti.

Olayların siyasi arka planının önemli olmadığını ifade eden Germershausen, “Kim ibadethaneleri ateşe verirse bunun tek hedefi var; korku yaymak ve yıldırmak, halkın bir bölümünü terörize etmek.” değerlendirmesinde bulundu.

Berlin’de geçmişte sinagogların da ateşe verildiğine, bugün ise tüm ibadethanelerin korunması zorunluluğunun olduğuna işaret eden Germershausen, “Almanya uyanık olmalı ve terör eylemlerine karşı çıkmalı.” ifadesini kullandı.

Afrin harekatı bir bağlantısı olabilir

Son saldırıları gerçekleştirenlerin kimliğinin şu ana kadar netleşmediğini belirten Germershausen, Berlin’de meydana gelen cami saldırısı ile Türkiye’nin Suriye Afrin’deki Kürtlere yönelik askeri harekatı arasında bir bağlantı olmasının muhtemel olduğuna dikkati çekti.

İçişleri Bakanlığı: 13 terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 5-12 Mart arasında düzenlenen terör operasyonlarında 13 terörist etkisiz hale getirildi.

Açıklamada, terör örgütleriyle mücadele kapsamında, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH), Jandarma Komando Birlikleri ile iç güvenlik operasyonları çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin hava ve kara unsurlarınca bin 116 operasyon düzenlendiği, terör örgütü DAEŞ ile irtibatlı oldukları iddiasıyla 95, sol terör örgütleriyle mücadele kapsamında da 10 zanlının gözaltına alındığı belirtildi.

Güvenlik güçlerince 1 ton 172 kilogram patlayıcı yapımında kullanılan madde, 46 el bombası, 14’ü ağır ve uzun namlulu olmak üzere 21 silah ile 2 bin 944 adet muhtelif mühimmat ele geçirildiği bilgisi de açıklamada yer aldı.