Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ankara: İdlib anlaşması, siyasi süreci destekliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ankara, geçtiğimiz pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir araya geldiği Soçi’de yapılan anlaşma ile İdlib’de yaşanması muhtemel insani felaketin önlenmesi ve siyasi sürecin hızlandırılmasının hedeflendiğini belirtti.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, dün Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) yaptığı konuşmada, Soçi Zirvesi’nde varılan anlaşma ile İdlib’de istikrarın sağlanması, uluslararası insani hukuk çerçevesinde terörle etkili bir şekilde mücadele için gerekli koşulların oluşturulması ve siyasi sürecin hızlandırılmasının hedeflendiğini belirtti.

Bu anlaşmanın sadece İdlib’e yönelik saldırıları engellemekle kalmayıp aynı zamanda nihai hedef olan Suriye’de siyasi süreci hızlandırma ve müzakere edilmiş bir çözüm bulma amacına hizmet edeceğini aktaran Sinirlioğlu, BMGK ve uluslararası topluma bu çabaları destekleme ve siyasi süreci hızlandırma çağrısında bulundu.

Sinirlioğlu, Türkiye’nin, Suriye halkına demokratik bir gelecek sağlayabilmek adına BM’nin himayesinde özgür ve adil seçimlerin yapılması için kapsamlı ve güvenilir bir komisyon kurma çabalarını hızlandırmak istediğini de sözlerine ekledi.

“İdlib’de kan dökülmesin dedik”

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde Gaziler Günü Töreni’ne katılan Erdoğan, Soçi’ye dair yaptığı değerlendirmede, “Her iki tarafın savunma bakanı o belgeye imzayı attılar. ‘İdlib’de kan dökülmesin’ dedik, 12 madde sıralandı, imzalar atıldı. Bu, sınırlarımızın ötesinde barışa atılan bir adımdır. İnşallah devamı gelir” dedi.

Akar’dan İdlib değerlendirmesi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bazı ülkelerin büyükelçileriyle bir araya geldiği yemekte yaptığı konuşmada İdlib’deki son durum ve Soçi anlaşması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Akar, “Bu anlaşma, Türkiye’nin yeni yüklerle karşılaşmaması bakımından olduğu kadar Rusya başta olmak üzere konuya taraf ülkeler ve bölge halkı için de önemli bir kazanımdır” dedi. Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) İdlib’deki askeri pozisyonuyla ilgili faaliyetlere bugüne kadar olduğu gibi Rusya ile koordineli şekilde devam edeceği bilgisini verdi.

Türkiye’nin, Suriye ve Irak’ın dahil tüm komşu ülkelerin toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu söyleyen Akar, “Ancak bu ülkelerden ülkemize saldırı gerçekleştirilmesine sessiz kalmadık, bundan sonra da kalmayacağız. Bölgedeki temel hedefimiz barış ve istikrarı sağlamak, terörle mücadele etmektir” ifadelerini kullandı.

Soçi zirvesinin yankıları

Şam, Soçi zirvesinin ardından ilan edilen İdlib’e yönelik anlaşmayı memnuniyetle karşıladığını açıklasa da, Suriye topraklarının her santimini yeniden geri kazanabilmek için yoluna devam etme sözü verdi.

Esed’in müttefiki İran’dan da olumlu tepkiler geldi. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, “Soçi’deki görüşme İdlib’de savaştan kaçınırken radikal teröre karşı sert bir kararlılık içerme konusunda başarılı. Diplomasi işe yarıyor” yorumunda bulundu.

Türkiye’nin, Astana anlaşması kapsamında 12 gözlem noktası kurup, asker konuşlandırması ve bazı muhalif güçleri silahlandırması gibi İdlib topraklarındaki rolü, Esed’in ülkenin kuzeybatısını ele geçirme planlarını zorlaştırdı.

“Bölgeden sadece terörist gruplar çıkartılacak”

Öte yandan uzmanlar, muhalif gruplar ile radikallerin nasıl ayırt edileceği sorusunu sorarak, söz konusu İdlib anlaşmasının uygulanmasında önemli zorluklarla karşı karşıya kalınabileceği konusunda uyarıda bulundular. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, “Buradan sadece terörist gruplar çıkartılacak. Burası tank, roketatar gibi bazı ağır silahlardan temizlenecek ama bazı ılımlı muhalif güçlerin elindeki diğer hafif silahlar kalacak” şeklinde bilgi verdi.

İdlib sınırı etrafında Rusya ve Türkiye’nin koordineli devriye gezeceğini belirten Çavuşoğlu, “Tabii bunun için bizim buraya ilave asker takviyesi de yapmamız lazım. Yine, 12 gözlem noktamız da kalacak” dedi.