Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ankara, Moskova’ya İdlib’deki son saldırının yanlış olduğunu bildirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran, Rusya ve Türkiye’nin katılacağı Tahran zirvesi öncesi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’nın Moskova’ya İdlib’e yaplanı son saldırının yanlış olduğunu bildirdiğini söylerken, Almanya’da bu konuda Türkiye’ye destek verdiğini açıkladı.

Çavuşoğlu, Suriye’ye yönelik saldırı olasılığının ortaya çıkmasından bu yana Türkiye’nin Suriye rejiminin İdlib’deki ateşkesi ihlal etmemesi ve saldırı başlatmaması için yoğun çaba gösterdiğini belirtti.

Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Haiko Maas ile Ankara’da dün yaptığı basın toplantısında, “Astana toplantılarında Suriye’de 4 bölge gerilimi azalma bölgesi seçildi. Bunların sonuncusu da İdlib” diye konuştu.

“Saldırıların amacı İdlib’i ele geçirmek”

İdlib’e yapılan son saldırı hakkında Çavuşoğlu, İdlib’e yönelik saldırıların amacının İdlib’i ele geçirmek olduğunu ifade ederek, “Bu ciddi bir risk taşıyor. Her bakımdan bir felaket olur” dedi. Türkiye’nin savunma bakanlıkları, istihbarat birimleri ve dışişleri bakanlıkları düzeyinde İran ve Rusya ile ilişkilerini sürdürdüğünü vurgulayan Çavuşoğlu, “Burada hiç kimse kimseyi kandırmasın. Buradaki radikal grupların buradan çıkması gerektiği ya da ayrıştırılması konusunda hemfikiriz. Ama bu saldırıların amacı İdlib’i ele geçirmektir” diye konuştu.

“İdlib’de başından beri plan belliydi”

Türkiye’nin terör gruplarını İdlib’e getiren taraf olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü.

“Bu gruplara karşıysak o zaman özellikle Halep’ten, Doğu Guta’dan, Humus’tan hatta güneyden bu terörist grupları niye İdlib’e getirdik? Ya da koridor açarak onların silahlarıyla beraber niye buraya gelmesine izin verdik? Başından beri plan belliydi: ‘Bu gruplar buraya gidecek, sonra bu grupların burada bulunmasını bahane ederek, burayı ele geçirmek için saldıracak.”

Çavuşoğlu isim vermeden, İran, Rusya ve Türkiye’nin uzlaştığı üçlü anlaşmayı engellemek için bazı grupların ve ülkelerin de provokasyon içinde bulunduğubu belirterek, Almanya ve Türkiye’nin Suriye ve diğer konulardaki tutumunun benzer olduğunu ifade etti.

Türkiye sınırda güvenlik önlemlerini artırdı

Suriye rejiminin İdlib’e saldırması halinde Türkiye’ye büyük bir göç dalgası gelmesinden korkuluyor. Türkiye 3 milyondan fazla kişinin yaşadığı İdlib’te göç dalgası gelme ihtimaliyle sınırlardaki güçlerini artırdı, sınırlarda önlemler aldı ve Türkiye sınırı yakınındaki Atma mülteci kampını genişletti.

İdlib’teki terör gruplarının ortadan kaldırılması konusunda ortak eylem ihtimalini işaret eden Çavuşoğlu, böyle bir çözümün ancak teröristler ve bölge nüfusu arasında ayrım yapmadan İdlib’in tüm noktalarına saldırı yapmaktan geçtiğini ifade etti. İdlib’e yapılan herhangi bir saldırının nüfusu 3,5 milyondan fazla olan bölgedeki halkı Türkiye’ye itebileceğini söyledi.

Almanya’dan üçlü zirveye destek

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Berlin’in Suriye konusundaki Rusya, Türkiye ve İran arasında Tahran’da yapılacak zirveyi desteklediğini ifade ederek, Çavuşoğlu ile saldırı durumunda idlib’den kaçanlara nasıl yardım edebileceklerini görüştüklerini belirtti. Maas “Bu konuda Türkiye’yi destekliyoruz. Uluslararası toplumdaki birçok taraf Türkiye’ye bakıyor. Belki Türkiye’nin duruma müdahale noktasında diğer ülkelerden daha fazla imkanı, katkısı olabilir diye düşünüyor” diyerek, İdlib’teki halka nasıl yardım edebileceklerini ele aldıklarını açıkladı.

İnsani felaketten kaçınılmalı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Perşembe günü yaptığı açıklamada, bölgeyi kontrol eden silahlı muhaliflere karşı saldırı başlatılması halinde İdlib’de insani bir felaketin yaşanmasından kaçınmanın gerekli olduğunu ifade etti. Merkel, operasyonun amacının sivil halkı korurken terörsitlerle savaşmak olduğunu vurgulayarak, bu konu hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin ile de konuştuğunu söyledi.

TSK’dan Menbiç hattında 41. devriye

Öte yandan Türk kuvvetleri Fırat Kalkanı Operasyonu ve Menbiç arasındaki hatta yeni bir devriye başlattı. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ABD Silahlı Kuvvetlerince, Fırat Kalkanı Harekat alanı ile Münbiç arasında kalan hatta 41. koordineli bağımsız devriye görevi yapıldığı bildirildi.

Geçtiğimiz 18 Haziran’da Genelkurmay Başkanlığı, Türk veABD güçlerinin Münbiç ve Fırat Kalkanı alanı arasında bulunan hat boyunca devriyelere başladığını açıklamıştı.