Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ankara: Suriye rejiminin Afrin hamlelerinin ‘ciddi sonuçları olur’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye bugün, YPG’yi desteklemek için Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’e girmeye çalışan Suriye rejim güçlerini meşru hedefler olarak kabul edeceklerini söyledi. Bunun ‘Ciddi sonuçları olacağı’ tehdidinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Halep civarından gelip Afrin’in güney uçlarına, oradan da şehre girmeye çalışan 40-50 araçlık konvoyun girme teşebbüsünü gördük. Bu girişim Türk ordusunun gerçekleştirdiği topçu atışları ile püskürtüldü. Rejim veya başka unsurların bu adımlarının çok ciddi sonuçları olacaktır. Orada YPG terör örgütüne destek mahiyetinde atılacak her adım doğrudan bunların terör örgütleriyle aynı safta yer alması ve bizim için de meşru hedef haline gelmesi demektir.

Kalın ayrıca Türkiye’nin Şam rejimi ile doğrudan resmi bir temasının söz konusu olmadığını ifade etti.

Ankara’nın Suriye’nin kuzeyindeki Afrin’e müdahalesi nedeniyle Suriye ve Türkiye’nin karşı karşıya gelmesi konusunda endişeler artıyor.
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) verdiği bilgilere göre Türk ordusu operasyonlarını gece boyunca sürdürdü.

Esed’e bağlı askeri ittifakın lideri, Reuters’e yaptığı açıklamada, “Kuvvetler, topçu atışlarına maruz kaldıktan sonra tankları ile geri döndü. Kaydettiği ilerlemeyi başa sardı. Ancak Afrin’de mevcutlar” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Suriyeli muhaliflerden oluşan müttefikler, geçen ay YPG savaşçılarını Afrin’den çıkarmak için askeri bir operasyon başlatmıştı. Ankara, bölgedeki birliklerin terörist bir grup olduğunu söylüyor ve 30 yıldır Türkiye’nin güneydoğusunda mücadele halinde olduğu PKK’nın bir uzantısı olarak görüyor.

Türk ordusunun geçen ocak ayında, Ankara’nın terör örgütü olarak nitelediği YPG’ye karşı operasyon başlatması dikkat çekici olarak niteleniyor. Bir Türk yetkili, Washington’la ilişkiler konusunda Ankara’nın ihtiyatlı bir iyimserlik içinde olduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, geçen hafta Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirmişti.