Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ankara ve ABD Menbiç yol haritasını uygulamaya başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara ve Washington arasında Menbiç’ten YPG unsurlarının çıkarılması ve yerel yönetimler kurulana kadar geçici olarak şehrin yönetimine dair yol haritasının uygulanmaya başlandığını açıkladı.

Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin, Suriye krizinin siyasi yollarla çözülmesini amaçlayan Cenevre, Astana ve Soçi görüşmelerinin yanı sıra Menbiç şehrindeki faaliyetlerde liderlik yapması gibi tüm girişimlerde büyük rol aldığına dikkat çekti.

Çavuşoğlu’ndan önemli Menbiç açıklaması

Çavuşoğlu, ülkesinin ayrıca, Suriye’deki çatışmaların durdurulması, ihtiyaç sahiplerine insani yardım sağlanması ve Suriyelilerin ülkelerine güvenli bir şekilde dönmesi için olumlu katkılarda bulunduğunu belirtti.

Menbiç yol haritasının 4 Haziran’da Washington’da onaylandığını hatırlatan Çavuşoğlu, bu yol haritasının ilk pratik uygulamasının hayata geçirilmesi ile Türkiye ve ABD’nin Fırat Kalkanı ve Menbiç bölgeleri arasındaki temas noktalarında ayrı devriyeler yapmaya başladığını aktardı.

Çavuşoğlu, “Başka bir taraftan İran ve Rusya ile birlikte rejim ve muhalefet arasındaki çatışmayı durdurmaya, bütün tarafları tek bir masa etrafında toplayarak siyasi bir çözüm üzerine görüşmeler başlatmaya çalışıyoruz. Yol haritasını mümkün olan en kısa sürede Menbiç’e uygulayacağız, sonra diğer şehirlere geçeceğiz. Amacımız, YPG birimlerinin bölgeden uzaklaştırılması ve istikrarının sağlanmasıdır” dedi.

“Türkiye’nin sahadaki gücünü gösteriyor”

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise operasyonun en geç 90 günde biteceğini belirterek, “Münbiç’te diplomatik çabalarımızın netice vermesi, Türkiye’nin sahada güçlü olduğunu da göstermektedir” dedi.

Bozdağ Menbiç’e yönelik “Şu anda birlikler bağımsız devriyeye başladılar. Adım adım içeri girilecek. Alanın tamamen temizlenmesinden sona bölgenin yönetimi gibi konular mutabakat çerçevesinde devam edecek. Elimizde 90 günlük bir takvim var. Hem Türk hem ABD askeri birlikleri bağımsız devriye gezmeye başladılar. Bir kademeden sonra birlikte devriye gezmeye dönecek. YPG’lilerin bölgeden ayrılmasını birlikte yapacağız. Münbiç’in yönetimi nasıl olacak bununla ilgili de teknik çalışmalar devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin, krizlere karşı askeri seçeneği son çare olarak gördüğüne dikkat çeken Bozdağ, Suriye’nin kuzeyindeki Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarında olduğu gibi güvenliği tehdit eden bölgelerde operasyon gerçekleştirmekten çekinmeyeceklerini belirtti.