Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ankara-Washington arasında Münbiç gerginliği | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ankara, Zeytin Dalı Harekatı’nın 6. gününde, Washington’a yönelik söylemlerini arttırarak, ABD’nin önerdiği ‘güvenli bölge’ konusunda arada güven problemi olması nedeniyle ele alınmadığına dikkat çekerek, Münbiç’ten ABD birliklerinin çekilmemesi halinde karşı karşıya gelinmesi konusunda uyardı.

Beyaz Saray’ın açıklamalarına yalanlama

Bu arada Ankara, ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin içeriği hakkında Beyaz Saray tarafından, ‘Trump’ın Suriye’nin kuzeyindeki askeri operasyonun en kısa sürede bitirilmesini istediğine dair’ yapılan açıklamanın gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Öte yandan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Trump ile yaptığı telefon görüşmesinden önce yaptığı açıklamada, operasyonun Afrin’le sınırlı kalmayacağını ifade ederek, ”Münbiç’ten başlayarak oyunu boza boza devam edeceğiz” dedi. ABD’nin kırmızı çizgisi olduğu bilinen Münbiç’e ilişkin bu açıklama, operasyonun genişleyeceğini bir kez daha teyit etmiş oldu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avusturya Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşme sonrasında düzenlediği basın açıklamasında, kendilerine karşı saldırıya geçilmediği takdirde, Türkiye’nin Suriye rejimine saldırmayacağını ifade etti.

Ankara, Suriye’nin kuzeyindeki durum hakkında Washington’la ‘güvenli bölge’ konusunda anlaşma yapılması konusunda da geri adım attı.

ABD’nin Suriye sınırında 30 kilometre derinlikli güvenli bölge önerisiyle ilgili konuşan Çavuşoğlu, “ABD ile ciddi bir konuyu görüşmemiz için güven tesisi lazım. Güven tesis edilmesi için ABD’den somut adım bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan ve Trump arasındaki telefon görüşmesinin ardından ABD’den yapılan açıklamayla ilgili olarak da konuşan Çavuşoğlu “Sanırım o açıklama telefon görüşmesi yapılmadan önce hazırlanmış. Dolayısıyla tam gerçekleri yansıtmayan bir açıklama oldu. Zaten, görüşmeden kısa süre sonra bu açıklamayı yaptılar” dedi.
İki taraftan da çelişkili açıklamalar

Beyaz Saray’ın açıklamasında, “Trump, Afrin’de şiddetin artması yönündeki endişelerini dile getirdi. Afrin harekatının belirli bir zaman dilimiyle sınırlı tutulmasını istedi” şeklinde ifadeler kullanılırken, Cumhurbaşkanlığı kaynakları ise Trump’ın, Afrin operasyonuyla ilgili ‘tırmanan şiddetten kaygı’ diye bir şeyden söz etmediğini, operasyonla ilgili görüş alışverişinden başka bir şey konuşulmadığını belirtti.

Aynı kaynaklar, görüşmede PYD/PKK unsurlarının daha önce söz verildiği üzere, Fırat’ın doğusuna çekilmesi gerektiğini, çekilme gerçekleştiğinde Münbiç’in olası DEAŞ tehdidine karşı Türk askeri desteğindeki ÖSO tarafından korunabileceğinin belirtildiğini de kaydetti.

Öte yandan, Ankara tarafından vurgulanan, telefon görüşmesinde ele alınan ‘PYD/PKK’ya silah desteğinin kesilmesi’ konusunun Beyaz Saray açıklamasında hiç yer almaması da dikkat çekti.

“ABD’nin teröristleri desteklemeyi durdurması gerekir”

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Zeytin Dağı Harekatı’na ilişkin yaptığı açıklamada, “ABD, Suriye’de Türkiye ile olası bir çatışmayı önlemek istiyorsa, teröristleri desteklemeyi durdurmaları gerektiğini söyledi.

Türkiye olarak odaklanılan ana hedefin, Afrin bölgesinin terör örgütlerinden ve teröristlerden temizlenmesi, bölgenin bölge insanı ve Türkiye bakımından güvenli bir bölge haline getirilmesi olduğuna dikkat çeken Bozdağ, “Şu anda odaklandığımız ana şey Zeytin Dalı Harakatı’nın planlandığı gibi başarılı sürdürülmesi ve hedeflerini gerçekleştirerek sonuçlanmasıdır. Güvenli bölge konusu Türkiye’nin yıllardır dile getirdiği bir konu. ABD’nin bugün bu noktaya gelmiş olması elbette önemli ama bu harekat devam ederken bunu dile getirmiş olması ayrı bir anlam da taşıyor. Güvenli bölge konuşulacak bir konudur. Fakat bu Zeytin Dalı Harekatı’nın durdurulması veya noktalanması için konuşulacak bir konu değildir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Genelkurmay Başkanlığı da Afrin’deki terör örgütlerine yönelik 6 gündür sürdürülen Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin açıklama yaptı.

“303 militan etkisiz hale getirildi”

Harekatın planlandığı şekilde devam ettiği ve bugüne kadar en az 303 PYD/PKK militanının etkisiz hale getirildiği belirtilen açıklamada, “Harekatın icrasında, sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil ve masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir” ifadeleri yer aldı.

Harekat kapsamında TSK ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensupları tarafından Afrin kırsalında 7 Kürt militanı yakalandı. Hatay’a getirilen militanlardan 3’ü, işlemlerinin ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.