Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ankara: YPG unsurları 4 Temmuz’da Menbiç’ten çekilmeye başlayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye, ABD’yle kararlaştırılan yol haritasına göre, YPG unsurlarının 4 Temmuz’da Menbiç’ten çekilmeye başlayacağını açıkladı.

CNN Türk kanalına konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile Washington’da onayladıkları Menbiç yol haritası kapsamında çekilmenin gerçekleştirileceğini belirterek, yol haritasının uygulamasında herhangi bir sıkıntı olmadığını söyledi.

YPG unsurlarının Menbiç’ten çekilirken silahlarını teslim edeceğini ifade eden Çavuşoğlu, “Biz YPG’lilerle muhatap olmayacağız, ‘Silahı ver’ demeyeceğiz. Silah benim silahım değil, silahı veren bellidir. Bizim yol haritamıza göre ABD, Menbiç’ten çıkarken YPG’lilerin silahlarını elinden alacak, biz de bunu gözlemleyeceğiz” diye konuştu.

Türkiye ve ABD’nin bölgenin yönetimi ve güvenliğinde yer alacak tarafları birlikte belirleyeceğini kaydeden Çavuşoğlu, Türkiye’nin terörle bağlantılı veya YPG tarafından kontrol edilen kişilerin yönetim ve güvenlik görevinde yer almalarına izin vermeyeceğini vurguladı.

Öte yandan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar Menbiç’teki gelişmelere dair yaptığı değerlendirmede, “Menbiç’te bağımsız devriyelerin yürütülmesi, Türkiye ve ABD arasında varılan güvenlik ilkelerine ve yol haritasına bağlılıktır” diye konuştu.

Türkiye ve ABD’den ortak devriye

Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait zırhlı araçlar, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki Özgür Suriye Ordusu’nun kontrol ettiği Cerablus ilçesi ile Menbiç cephe hattını birbirinden ayıran Sacu Çayı civarına girdi.

TSK ve ABD unsurları, bu bölgede Amerikan üssünün de bulunduğu Dadat ilçesi karşısında 3 saat süren ortak devriye faaliyeti gerçekleştirdi.

Türk devriyeleri, Fırat Kalkanı bölgesindeki temas noktalarında taraflar arasındaki herhangi bir sürtüşmeyi önleme amacıyla bulunuyor.

Çavuşoğlu: İdlib’e saldırı olursa siyasi görüşme biter

Katıldığı televizyon programında açıklamalarına devam ederek İdlib konusuna da değinen Çavuşoğlu, “Bizim İdlib’de 12 tane gözlem noktamız var. İran ve Rusya’ya ‘Bu bölgeye saldırı olursa, artık siyasi görüşme biter, savaş ne kadar sürerse devam eder. Siz rejimin garantörüsünüz. Astana da Cenevre de biter’ diyoruz. Halep’teki teröristler İdlib’e geçti. Buradaki teröristlerin temizlenmesi gerekli. Ancak ihlallerin de bitmesi lazım” ifadelerini kullanarak gerginliği azaltma bölgelerindeki saldırıların durdurulması çağrısında bulundu.