Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ankara Zirvesi: Oraların yabancısıyız biz! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye sorununun tartışılması için Rusya, İran ve Türkiye liderlerinin Türkiye başkenti Ankara’daki zirvesi, Arap dünyasının içinde olduğu hazin durumu özetliyor.

Aralarındaki politika ve Suriye’yle ilgili görüş farklılıklarına rağmen, zirve sonrası üç ülke lideri geniş gülümsemelerle pozlar verdi.

Farklılıklardan bahsettik çünkü Rusya ve İran Beşşar Esed’in ayakta kalmasının nedeni, Erdoğancı Türkiye ise savaşın başlangıcında Esed rejimine karşı ‘sözde’ savaş tamtamlarını çaldı. Recep Tayip Erdoğan Beşşar Esed’e çeşitli kırmızı çizgiler çizdi ve Halep’te ikinci bir Hama’nın olmasına izin vermeyeceğini söyledi; Ardından savaş söz konusu olunca yan çizdi.

Ankara’da üç ülkenin devlet başkanlarının zirvesinden sonra yapılan ortak açıklamaya göre, üç ülke “Suriye’de barış ve istikrarı getirmek” için çalışıyor!

Evet!

Hazretleri Suriye’ye barış getirmeye çalışıyorlar!

Nasıl mı!?

Rusya, Hmeymim’deki üssü, Guta ve Kuzey Suriye’deki savaş uçaklarıyla, İran, Kasım Süleymani çeteleri, Nasrallah ve Hazali milisleriyle, Türkiye de Müslüman Kardeşler Örgütü (İhvan) tugayları ve Suriyeli köktendinci grupların savaşçıları için Gaziantep konaklama ve barınma merkezleriyle, hepsi Suriye’ye barış getirmeye çalışıyor!

Konu açık ve Ankara’da yaşananlar, savaş ganimetlerini bölmek ve küresel nüfuzu paylaşmak için II. Dünya Savaşı’ndan sonra Yalta konferansının benzer bir “bölgesel” versiyonu.

Ruhani, Putin ve Erdoğan’ın düzenlediği basın toplantısında, Ruhani, “Bugün Suriye’deki savaşın sonunu resmen ilan ediyoruz.” derken, Putin, “Suriye krizinin çözümünde işbirliği yapmayı kabul ettik” dedi. En son olarak, Erdoğan, “DEAŞ”ın ve Kürt militanların aynı hedefe hizmet ettiklerini anlamayanların Suriye’de kalıcı bir barışın kurulmasına katkıda bulunamayacaklarını söyledi.”

Ankara’daki ganimet dağılımını ters yüz eden tek şey Amerikan Başkanı Trump’ın ‘tuhaf’ Suriye’den çıkma kararından vaz geçmesi olabilir. Şark-ül Avsat gazetesine göre, Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı sonrası ‘şahin’ Mike Pompeo, ABD’nin çıkarlarına ters düşecek ve DEAŞ’la birlikte İran’ı güçlendirecek bu acil çıkışa karşı çıkmış ve Savunma Bakanı James Mattis de Pompeo’yu desteklemiştir.

Pek iyi, ama, bu ülkeler Arap ülkeleri değil, bazısı komşumuz İran ve Türkiye, bazısı ise dünyanın bir ucundan gelme Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri. Ya Arap ülkeleri? Onlar nerede?
Suriye hikayesinin asıl kahramanları, Beşar ve düşmanları, nerede?!
Putin, Ruhani ve Erdoğan elleri bitişik ve etrafa gülümsemeler dağıtırken Suriye’nin geleceğinden bahsettiler…. Yılın fotoğrafı bu, kuşkusuz.

İmru’l Kays, mülkünü arayan Arap kralı, Bizans İmparatorundan dönerken yolda hastalanır ve Ankara’ya yakın bir dağda, hatta bazı tarihçilere göre Ankara’nın kendisinde, ölüm döşeğindeyken yanındaki bir bayana ünlü şiirini söylemiştir:

“Ey komşu kadın, mezarım yakın, bilirim…

Burada kalacağım ben, bu dağ yerinde kaldıkça.

Beni bu yabancı kadının mezarının yanına gömün…

Her yabancı yabancıya hısım akrabadır.”