Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ankara’daki İran Büyükelçiliği’nin tahliyesi konusunda çelişkili haberler | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türk basınında dün, terör saldırısı düzenleneceği yönünde ihbar alınması nedeniyle Ankara’daki İran Büyükelçiliği’nin tahliye edildiği ve İran Büyükelçiliği’nin yer aldığı Tahran Caddesi’nin trafiğe kapatıldığı iddia edildi.

Sabah gazetesinin emniyet kaynaklarına dayandırarak verdiği haberinde, İran’ın Ankara Büyükelçiliği’ne canlı bomba ihbarı yapıldığı, Tahran Caddesi’nin trafiğe kapatıldığı ve Büyükelçi’nin binadan uzaklaştırılıp, geniş önlemler alındığı iddia edildi.

Büyükelçiliğin tahliyesi konusunda Türk makamlarından resmi bir açıklama yapılmazken, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, İran’ın Ankara Büyükelçiliği’ne bomba konulduğu ve elçilik binasının boşaltıldığına dair basında yer alan haberleri yalanladı.

Ankara’daki İran Büyükelçiliği ise, kendilerine yönelik saldırı planlandığına dair ihbar alındığı ve binanın boşaltıldığı yönündeki iddiaları yalanlayarak, elçiliğin olağan şekilde çalıştığını dile getirdi.

İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed İbrahim Taherian Fard da, İran medyasına yaptığı açıklamada, DEAŞ terör örgütünden bir unsurun büyükelçiliğin hedef alınacağına dair bir tehdit yönelttiğini fakat Türk emniyetinin bu tehditten sonra büyükelçiliğin yakınında gerekli önlemleri almasıyla bu tehdidin geri çekildiğini söyledi.