Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ankara’daki Ukraynalılar Vışıvanka giyerek yürüdü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ukrayna’da Sovyet Birliği zamanında giyilmesi yasak olan, bağımsızlığa kavuşulmasıyla serbestleşen işlemeli geleneksel kıyafet “Vışıvanka”ya atfedilen “Vışıvanka Günü”nde Ankara’daki Ukraynalılar yürüyüş yaptı.

Ankara’da Ukrayna Caddesi üzerindeki Üç Fidan Parkı’ndan başlayan etkinliğe katılanlar, yağmura rağmen ellerinde Türk ve Ukrayna bayraklarıyla Ukrayna Büyükelçiliği’ne kadar yürüdü.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, yürüyüşün ardından Ukrayna Büyükelçiliği’nde düzenlenen kutlama yemeğinde, yürüyüşe katılanlara teşekkür ederek, Ukraynalıların ulusal Vışıvanka günlerini kutladı.

Yürüyüşte bir arada olmalarının önemli bir anlamı olduğunu belirten Sybiha, “Vışıvanka Ukrayna ruhunun bir yansıması. Bu bağlamda burada ikinci bir evi bulunan vatandaşlarımız adına Türkiye’ye teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten bu sene buna benzer etkinlikler Türkiye genelinde gerçekleşiyor.” ifadelerini kullandı.

Ukraynalıların bu günde Türkiye’de bir araya gelerek birliklerini göstermelerinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Sybiha, “Bu da demek oluyor ki Ukraynalıların coğrafyası Türkiye’de daha da gelişiyor.” dedi.

Ukrayna’nın geleneksel işlemeli kıyafeti Vışıvanka, ülkenin milli sembolü olarak görülüyor. Sovyetler Birliği döneminde yasaklanıp toprağa gömülürken Ukrayna’nın bağımsızlığa kavuşmasıyla tekrar gün yüzüne çıkan geleneksel kıyafeti Ukraynalılar, milli birlik ve beraberliklerini yansıtmak için bu özel günde giyiyor. AA