Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ankara’dan F-35’lerin yerine Rus SU-57 uçaklarının alınacağı iddialarına yalanlama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Askeri sanayi sektöründen kaynaklar, Türk basınında yayınlanan ‘ABD’nin F-35 savaş uçaklarına ambargo uygulama ihtimali üzerine Türkiye’nin Rus yapımı SU-57 avcı uçaklarına yönelebileceği’ konusundaki haberleri yalanladı.

Kaynaklar, bu konuda yayınlanan haberlerin uzman yorumlarına dayandırıldığını ve Ankara’nın resmi tutumunu yansıtmadığını belirtti.

Yeni Şafak gazetesinde yer alan bir haberde, Rusya ile yapılan hava savunma sistemleri S-400 ile ilgili sözleşme nedeniyle ABD’nin F-35’lere ambargo uygulaması halinde Ankara’nın Rus menşeili Su-57 avcı uçaklarını satın alabileceği iddia edilmişti.

ABD Senatosu’nun Silahlı Hizmetler Komitesi, geçtiğimiz hafta F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye satışını durdurmak için yeni bir tasarı onaylamıştı.

Türkiye, bu adımın, Rus füze savunma sistemleri S-400 satın almak için Rusya ile yapılan anlaşmanın yanı sıra Gülen Hareketi ve PKK adına suç işleme ve casusluk suçlamasıyla yargılanan ABD’li rahip Andrew Craig Brunson konusu ile bağlantılı olduğunu düşünüyor.

Ankara, F-35 savaş programı kapsamındaki yükümlülüklerini tam olarak yerine getirdiğini ifade ederek, imzalanan anlaşma kapsamında herkesin sorumluluklarının açık olduğunu, bunun uygulanmasını beklediğini ayrıca bu gibi adımların ABD ile olan ittifak ilişkisini zedelediğini belirtti.

S-400 konusunda ABD’den Türkiye’ye diplomatik baskı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, Rus S-400 satın almama konusunda Türkiye’ye diplomatik baskı yaptıklarını söyleyerek, “Türkiye’nin S-400 satın almasını engellemek için çalışmaya devam ediyoruz. S-400 sistemlerini asla alamayacaklarını umuyoruz” diye konuştu.

Pompeo, “Türkiye’nin NATO müttefiki olmasına ihtiyacımız var. Davranışlarında NATO’nun hedeflerini yansıtmaları gerekiyor” değerlendirmesinde de bulundu.

Pompeo, bir Kongre üyesinin, Rusya’ya yönelik ABD yaptırımlarının ihlali nedeniyle Washington’un Türkiye’yi cezalandırma niyetinde olup olmadığına dair sorusuna, bu konudaki kararın henüz alınmadığını söyleyerek cevap verdi.

Bozdağ’dan Almanya’ya sert tepki

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Alman makamlarını Türkiye’nin iç işlerine karışmakla suçladı. Almanya’nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’daki gurbetçi Türkler ile görüşmesini engelleyerek, PKK’lıların seçime dönük miting yapmasına izin verdiğini söyleyen Bozdağ, Türk halkının, iç işlerine karışılması ve seçimlere karşı müdahalelerde bulunulması nedeniyle çok rahatsız olduğunu dile getirdi.

Bozdağ, Türkiye’nin 24 Haziran’da liderine sahip çıkacağını söyleyerek, “Türk halkının Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve AK Parti’ye oy vererek Avrupa’ya iyi bir cevap vereceğine inanıyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna saldıran terörist etkisiz hale getirildi

İçleri Bakanlığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun içinde bulunduğu konvoya Artvin’de saldırı düzenleyen ve bir Jandarma erinin şehit edilmesine neden olan teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Açıklamada, “Kars İli Kağızman İlçesi Madur Bölgesinde faaliyet gösteren bir grup teröriste yönelik, 22 Mayıs tarihinde düzenlenen operasyonda, ölen teröristler arasında sözde Artvin açılım grup sorumlusu Behçet Avras isimli örgüt mensubunun da etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir” ifadeleri yer aldı.