Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ankara’dan olası Afrin operasyonu öncesi sınıra takviye | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Suriye sınırındaki ‘acil askeri müdahale gerektirebilecek durumlar için hazır halde bekletilen’ birliklerine yönelik takviyelerini sürdürüyor. Basında, Türkiye’nin Halk Koruma Birlikleri’nin (YPG) askeri kolu olan Kürt Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) kontrolü altındaki Afrin’e yönelik askeri operasyonunun yaklaştığı haberleri yer aldı.

TSK kaynaklarından edinilen bilgilere göre Suriye sınırında olası bir askeri müdahalenin gerekli olabileceği durumlar için Hatay’da hazır bulunan birliklere malzeme ve asker takviyesinde bulunuldu.

Bir yandan İdlib’de konuşlandırılan Türk birliklerinin olası bir askeri operasyona hazırlık amacıyla Afrin’deki keşif operasyonları sürerken diğer yandan da asker takviyesi devam ettiriliyor. Türkiye uzun süredir Afrin’den topraklarına herhangi bir saldırı olması halinde buna güçlü bir şekilde askeri karşılık vereceğini yineliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazar günü yaptığı konuşmada Afrin, Münbiç, Tel Abyad, Rasulayn ve Kamışlı’yı PYD’den ‘temizleyeceği’ sözünü bir kez daha verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında ABD’nin DEAŞ terör örgütüne karşı mücadele kapsamında askeri destek sağladığı ve Türkiye’nin terörist olarak gördüğü PYD’ye atıfta bulunarak “ülkesinin müttefikleri olduklarını iddia eden taraflarca silahlandırılmış ve teşvik edilmişlerin hedeflerine gerçekleştirilmesine izin verilmeyeceğini” söyledi. Türk sınırındaki teröristlerin temizlenmesinde ısrar ettiklerini vurguladı.

Türk medyası, Afrin’deki olası operasyonun önümüzdeki ocak ayı ortasında başlatılacağını bildirirken, Türkiye, Afrin’deki PYD unsurlarının yoğun olarak bulunduğu noktalara sadece 4 kilometre mesafedeki İdlib’deki gerginliği azaltma bölgesinde izleme noktaları oluşturulmaya devam ediyor.

Yeni Şafak gazetesinin haberine göre TSK ve terörle mücadele birimleri tarafından yürütülecek olan Afrin’deki askeri operasyon başlamadan önce güvenlik ve askeri teçhizat takviyeleri devam ediyor. Haberde ayrıca sadece 2017 yılında Türk uçaklarının 14 bin 851 saat uçuş gerçekleştirdiği belirtildi. Böylece Afrin’deki terör örgütlerinin tüm hareketlerinin takip edildiği kaydedildi.

Gazete, PYD ve diğer örgütlerin unsurlarının bölgede hareket etme kabiliyetlerini Türk İHA’larının yaptığı izlemeler sonucu kaybettiklerini aktardı.

Türkiye-Suriye sınırında olası bir Afrin operasyonu için hazırlıklar yoğunlaşırken TSK 2015 yılından bu yana Suriye sınırında inşa edilen duvarın bir kısmını araçlar ve birliklerin geçişleri için kaldırdı.