Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ankara’dan Washington’a uyarı: Birliklerinizi derhal Münbiç’ten çekin | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün yaptığı açıklamada, ABD’den, YPG militanlarının kontrolünde bulunan Münbiç’ten kuvvetlerini derhal çekmesini istedi.

Çavuşoğlu, açıklamasında, “ABD bir an önce kuvvetlerini Münbiç’ten çekmeli” derken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamada, Afrin’de YPG militanlarına karşı sürdürülen Zeytin Dalı Operasyonu’nun, ABD ordusuna bağlı birliklerin de konuşlu bulunduğu Münbiç kasabasını da kapsayacağını ifade etmişti.

Zeytin Dalı Harekatı, birinci haftasını geride bırakırken, ABD’nin YPG militanlarına aylardır sağladığı hava, silah ve askeri eğitim desteği Ankara’da öfkeye neden olmuştu.

Türkiye’deki resmi haber ajansları, ABD’nin Türkiye’ye, YPG militanlarına daha fazla silah desteği sağlamayacağını bildirdiğini iddia etmişti.

Anadolu Ajansı’nda (AA) yer alan habere göre, Cumhurbaşkanlığı Resmi Sözcüsü İbrahim Kalın ile ABD Ulusal Güvenlik Müsteşarı H.R McMaster arasında, dün gerçekleştirilen telefon görüşmesinde, McMaster, ABD’nin bundan sonra YPG militanlarına silah desteği sağlamayacağını bildirdi.