Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ankara’dan Washington’na Münbiç uyarısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’nin doğusunda petrol zengini olan bölgelerde ABD askeri üsleri kurulduğuna dair haberler çıkarken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile Münbiç kentinden YPG’li birimlerin çıkartılması için bir anlaşma yapılmadıkça, Ankara’nın Suriye ile sınır bölgelerinden YPG’lileri kovacağını belirtti.

Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, “Eğer Münbiç planı uygulanmazsa o zaman yapılması gereken tek şey var, teröristlerin burada yok edilmesi, etkisiz hale getirilmesi. Bu sadece Fırat’ın doğusu için geçerli değil. Cumhurbaşkanımızın ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ sözü Sincar, Kandil için de YPG/PKK’nın olduğu her yer için de geçerli” dedi.

“Münbiç’ten başlayarak, Fırat’ın doğusundaki şehirlere aynı modeli uygulayacağız”

Çavuşoğlu değerlendirmelerine şöyle devam etti; “Biz, eski ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Münbiç’teki yerel yönetimlerle çalışmaya başlayacağımız bir yol haritası üzerinde anlaşmaya varmış, üç çalışma grubu kurulması konusunda mutabık kalmıştık. Sonra arkadaşlarımız 8-9 Mart’ta Washington’a giderek ilk toplantıyı yaptılar. Burada yol haritasını müzakere ettik. Münbiç’ten başlayacağız. Münbiç’te bu yol haritası başarılı bir şekilde uygulandıktan sonra Fırat’ın doğusundaki şehirlere giderek aynı, o modeli uygulayacağız.”

İkinci aşamada ise bölgeyi kimin yöneteceğine ve güvenliği kimin tesis edeceğine ilişkin adım atılacağını kaydeden Çavuşoğlu, “Burada demografi kriter olacak. Bölge bu şekilde belirlenecek” şeklinde konuştu.

“Trump’ın ilişkileri normalleştirme arzusunda olduğunu biliyoruz”

Ankara ile Washington arasındaki ilişkilerin hassas bir aşamaya geldiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, “Trump’ın ilişkileri normalleştirme arzusunda olduğunu biliyoruz. Ama sisteme biraz daha hakim olması gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız ile Trump da sürekli telefon görüşmeleri yapıyor. Bugün de bir telefon görüşmesi gerçekleştirecekler. Prensip olarak öyle ve her platformda da ikili görüşmeleri yapıyorlar. Bu diyalogun sürmesi önemli ama bu diyalogdan da sonuç almamız daha önemli” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun ilk ziyaretini Türkiye’ye yaptığına dikkat çekerek, Türkiye-ABD arasındaki ilişkilerinin tek başına dışişleri bakanlarına bağlı olmadığını, bunun bir devlet politikası olduğunu vurguladı.

“Afrin’deki insanların yaşam standartlarını yükseltmek için yoğun çalışılıyor”

Zeytin Dalı Harekatı hakkında bilgi veren Çavuşoğlu, terör örgütlerine yönelik başlatılan operasyonun genel anlamda tamamlandığını arama, tarama ve temizlik çalışmalarına geçildiğini söyleyerek, insani yardımları eş zamanlı olarak ulaştırıldığını bu kapsamda bölgedeki insanların yaşam standartlarını yükseltmek için yapılacaklar konusunda ilgili kurumların yoğun çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Afrin konusunda yaptığı açıklamalara da değinen Çavuşoğlu, Merkel’in talihsiz açıklamalarının kabul edilemez olduğunu ve dezenformasyona dayandığını söyledi.

Erdoğan Alman mevkidaşı ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının verdiği bilgiye göre, dün akşam gerçekleşen görüşmede ikili ilişkiler üzerinde durularak, Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkilere ivme kazandırma konusundaki kararlılık teyid edildi.

Akar Kilis ve Hatay’da incelemelerde bulundu

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal ve 2’nci Ordu Komutanı Korgeneral Metin Temel ile birlikte, Kilis ve Hatay bölgelerinde birlik, karargah ve komuta yerlerinde inceleme ve denetlemelerde bulunarak özellikle Afrin merkezi hakkında son gelişmeler ve alınacak tedbirler hakkında görüştü.

ABD, Suriye’de en büyük petrol yatağı yakınlarına üs inşa etmeye başladı

Yenişafak’ta yer alan habere göre, ABD, Deyr-i Zor’un doğusundaki Mejadin’in el-Ömer bölgesi yakınlarında bulunan en büyük petrol yatağı yakınlarına üs inşa etmeye başladı.

Haberde, ABD’ye ait iki Kara Şahin helikopterinin, ülkenin önemli petrol yatakları arasında yer alan Deyrizor bölgesindeki görüntülerine yer verilirken, Rus emekli Albay Alexander Zhilin’in yorumlarına da yer verildi.

Alexander, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un, Suriye’deki büyük petrol ve doğalgaz kaynakları çevresinde üs inşa etmeyi bir alışkanlık haline getirdiklerini söyledi.

ABD’nin bölgedeki üs sayısının ise 25’e yükseldiğini belirten Zhilin, “Yeni üsler inşa etmeye de devam ediyorlar. Petrol zengini ve enerji kaynaklarına yakın bölgelerde kontrolü ele almaya çalışıyorlar. Aynı zamanda, birilerine hesap vermek zorunda olmadıklarına inanıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.