Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Anket sonuçlarına göre Yahudilerin sadece yüzde 23’ü Trump’ın Kudüs adımından memnun | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmesinin ardından İsrailliler arasındaki popülaritesi arttı. Ancak dün yayınlanan bir ankete göre Yahudilerin yalnızca yüzde 23’ü bu adımı barış sürecine olumlu bir katkı olarak görüyor.

The Jerusalem Post tarafından gerçekleştirilen ankete katılan Yahudi ve Arapların yüzde 76’sı ABD Başkanı’nın İsrail taraftarı olduğunu, yüzde 2’si ise Filistinlilere karşı önyargısı bulunduğunu söyledi. Yahudilerin yüzde 77’si ve İsrail’deki Arapların yüzde 69’u da Trump’ın İsrail devletine karşı yanlı davrandığını belirtti.

Buna karşılık Yahudilerin sadece yüzde 4’ü eski ABD Başkanı Barack Obama’nın İsrail’e Filistin’den daha fazla destek olduğunu savundu. Zira Obama, görev yaptığı dönemde Kahire’ye yaptığı ziyaret esnasında bir Müslüman dünyasına seslenmiş, ardından yapılan anketlerde Filistinlilerin acılarının Yahudilere yönelik soykırımla eş tuttuğu yönünde eleştirilere maruz kaldığı ortaya çıkmıştı.

Ankette sorulan bir diğer soru da Trump’ın Kudüs adımının İsrail-Filistin çatışmasını çözmeye yardımcı olup olmayacağıydı. İsrail’deki Arapların yüzde 76’sı bu hamlenin kaçınılmaz olarak barışa yönelik çabaları baltalayacağına inandığını belirtti. Yahudilerin yüzde 23’ü bu adımın barışa katkıda bulunduğunu, yüzde 36’sı ise herhangi bir etkisinin bulunmadığını kaydetti.

Yahudi Evi partisi seçmenlerinin yüzde 47’si, Likud seçmenlerinin yüzde 22’si, Yeş Atid seçmenlerinin yüzde 12 ‘si ve Siyonist Kampın seçmenlerinin yüzde 14’ü Trump’ın adımının barışa katkı sağlayacağını düşündüğünü belirtti.