Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Anlaşmazlıkların çözülmesi için Rusya-Türkiye-İran zirvesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova: Raid Ceber

Rusya, İsrail uçağının düşürülmesinden ve saldırıların yoğunlaşmasından bu yana yaşananların etkilerini azaltmak için diplomasi hamlelerini hız kesmeden sürdürüyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı, geçen iki gün boyunca Moskova’nın gerçekleştirdiği yoğun telefon görüşmelerinde tüm taraflara gerilimi tırmandırmama uyarısında bulunduğunu belirtti.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, ülkesinin, durumun daha da kötüye doğru girmesinin önüne geçmek için Rusya’nın ortaklarıyla çalıştığını vurguladı. Durumun daha da kötüleşmesine izin verilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Bogdanov, Rusya’nın Tahran ile Ankara arasındaki farklılıkların üstesinden gelmek için paralel bir yol izlendiğini belirtti. Ayrıca üç tarafın da önümüzdeki ay Astana’da dışişleri bakanları düzeyinde bir araya gelmeye karar verdiklerini söyledi.

Ancak Rus yetkilinin sözlerinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündemindeki üçlü zirvenin yapılmasının kabul edilmediğine dair bazı işaretler taşıması dikkat çekti. Yine de zirvenin yakın bir tarihte İstanbul’da düzenleneceğinin açıklanması bekleniyor.

Ruslardan edinilen bilgiye göre, bu ayın sonundan önce yapılması planlanan Astana’daki müzakerelerinin yeni bir turunun düzenlenmesine ilişkin halen uzlaşılamadığını ortaya koydu.

Suriye’de anlaşmazlık sürüyor

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov konuşmasında Suriye’deki gerilimi azaltma bölgelerinde imzalanan anlaşmalara uymanın önemi vurguladı. Yapılan yorumlar anlaşmaların uzatılmasının ilk üçlü toplantıda ilan edileceği yönünde. Rus diplomasisi, daha önce Astana müzakerelerinin bir sonraki turunda Afrin’i gerilimi azaltma bölgesi ilan etmek için anlaşmayı uygulamaya devam edeceğini açıklamıştı.

Mihail Bogdanov, Rusya’nın Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruma çağrısını yinelediği konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Daima gerilimi azaltma bölgelerinin kurulmasının, nihayetinde Suriye’nin egemenliği, toprak bütünlüğü ve birliğinin korunmasını temel alan BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararının uygulanmasını sağlamak üzere hazırlanan politik bir çözüm için daha elverişli koşullar yaratmayı amaçlayan geçici bir önlem olduğunu vurguluyoruz.”

Bogdanov, Tahran’ın bölgedeki askeri varlığının güçlendirilmesi konusunda medyada yer alan haberlere de atıfta bulunarak “Rusya, İran’ın Tedmur yakınlarında bir üsse sahip olduğu bilgisine ahip değil” dedi.

Rusya adına açıklamalarda bulunan bir diğer isim, Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov da Suriye’de kalan Rus güçlerinin terörist eylemleri caydırmak için gerekli kapasiteye sahip olduğunu söyledi. Peskov, “Yeni terör saldırıları öngörülebilirdi. Bu durum bir gecede durdurulabilecek bir şey değil. Ancak terörle mücadele konusunda Suriye silahlı kuvvetlerine yardım etmeye devam eden Rus hava kuvvetlerinin geri kalan birlikleri, Suriye’de terörist faaliyetleri durdurma potansiyeline sahip” diye konuştu.

Rusya, Suriye’de bir anlaşmaya varma amaçlı siyasi ve diplomatik çabalarını sürdürüyor. Soçi ve Astana, bu bağlamdaki faaliyetlerine örnek teşkil ediyor. Moskova yönetimi sıklıkla ABD’nin Suriye’de teröre karşı savaşta ve siyasi bir çözüm yoluna bulunması konusunda yeterli yardımda bulunmamasını eleştiriyor. Washington’ın siyasi gidişat konusunda sarf edilen çabaların engellenmesine katkıda bulunduğunu vurguluyor.

Peskov, Rusya’nın Türkiye ve İran ile olan temaslarını sürdüreceğinin altını çizerek Rusya Devlet Başkanı’nın geçtiğimiz haftalarda Türkiye ve İran’daki mevkidaşları ile düzenli temaslarda bulunmaya devam ettiğini söyledi. Çalışmaların halen devam ettiğini belirten Peskov, Putin’in Birleşmiş Milletler’in (BM) çabaları çerçevesinde barış gücünün geliştirilmesine yardımcı olmayı amaçladığını kaydetti.

Kadirov’dan Suriye açıklaması

Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov da Rus askeri polis teşkilatında görev yapan ve Moskova tarafından Halep’te konuşlandırılan Çeçen taburunun geri döndüğünü açıkladı. Çeçen Cumhurbaşkanı, Vkontakte resmi hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Rusya Savunma Bakanlığı, askeri polis taburunun Binbaşı Ruslan Nimet Hacev liderliğindeki 393 savaşçısı, güvenli bir şekilde ülkeye dönüş yaptı” ifadelerini kullandı.

Kadirov ayrıca, tabur üyelerinin kendilerine verilen Rusya Savunma Bakanlığı’na ait sahaların korunması, kamu düzeninin desteklenmesi, sivil nüfusun güvenliğinin sağlanması ve Suriye’deki krizin barışçıl yollarla çözümüne yardımcı olunması görevlerini başarıyla tamamladıklarını söyledi.