Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Annapolis saldırganı, mümkün olduğu kadar çok kişiyi öldürmeyi hedeflemiş | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD polisi, dün, Maryland eyaletinin başkenti Annapolis kentindeki bir gazete ofisine saldırı gerçekleştiren saldırganın, “mümkün olduğu kadar çok kişiyi öldürmek” amacıyla arka kapıya gizlendiğini söyledi.

Polis tarafından yapılan açıklamada, 38 yaşındaki Jarud Ramos adındaki şüphelinin yasal yollarla silah edinerek, Capital Gazette adlı gazetenin merkezine saldırı gerçekleştirdiği ifade edilerek, saldırıda 5 gazete çalışanın öldüğü ikisinin de yaralandığı bilgisi verildi.

Avukat Weiss Adams’ın verdiği bilgiye göre, Maryland eyaletinde yaşayan saldırgan Ramos hakkında, tutuklama kararı verilirken, kasten adam öldürmenin yanı sıra, 5 ayrı suçlamayla yargılanması bekleniyor.

Adams, Ramos hakkında verilen tutuklama kararının, saldırının koordineli düzenlendiğinden hareketle alındığını söyledi.

Polisin ifadesine göre, Ramos, 2011 yılında hakkında açılmış taciz davasıyla ilgili bir makale yayınlaması nedeniyle gazeteye kızgın olduğu için bu saldırıyı gerçekleştirdi.

Gazete çalışanları daha öncede tehdit edilmiş

Capital Gazette editörlerinden Tomas Markard, MSNBC’ye yaptığı açıklamada, Ramos’un daha önce birçok kez gazete çalışanlarını tehdit ettiğini söyledi.

Polis ise saldırının planlı bir şekilde gerçekleştirildiğini ve gazetenin son zamanlarda sosyal medya üzerinden şiddetli tehditler aldığını söyledi.

30’lu yaşlarında beyaz bir erkek olan saldırganın gözaltına alındığı ve sorgulandığı ancak polis ile işbirliği yapmayı reddettiği bildirildi.

CBS televizyon kanalı ise saldırganın, kimliğinin tespit edilmesini önlemek için parmak uçlarına zarar verdiğini öne sürdü, ancak polis bu iddia ile ilgili bir açıklama yapmadı.

Sosyal medyada Capital Gazette gazetesine gerçekleştirilen saldırının ardından ABD’de gazetecilerin hedef haline getirildiği yönünde tartışmalar başladı.

Özellikle ABD Başkanı Trump’ın gazetecilere karşı olumsuz yaklaşımının saldırıyı körüklediği öne sürüldü.

Aşırı sağ kültürün önde gelen isimlerinden Milo Yiannopoulos’un sadece birkaç gün önce dile getirdiği ‘Gazetecilerin öldürülmesini istiyorum’ sözlerine dikkat çekildi.

Yiannopoulos bir haberle ilgili kendisinden görüş almak isteyen New York Observer’a gönderdiği mesajında, “çetelerin bir an önce gazetecilerin silahla öldürmesini” umduğunu söylemişti.