Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Antalya’da, Noel Baba’nın mezarı ortaya çıktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türk araştırmacılar, Antalya’nın Demre ilçesindeki Aziz Nikolas Anıt Müzesi’nin zemin katında hiç bozulmamış bir tapınak tespit etti. Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikolas’ın asıl kemiklerinin burada olabileceği belirtildi.

Arkeologlar, eskiden Myra olarak bilinen Demre’nin, MS 4. yüzyılda yaşayan Aziz Nikolas’ın doğum yeri olduğunu söyledi. Antalya Rölöve ve Anıtlar İl Müdürü Cemil Karabayram, “Kilisenin zemininde yapılan çalışmalarda hiç bozulmamış bir tapınak bulundu. Bu tapınağın hiç zarar görmediğini tahmin ediyoruz. Ama içine girmek çok zor. Çünkü zeminde motifli taşlar var. Bu taşların tek tek ölçeklenip kalıp şeklinde alınması lazım” diyerek Aziz Nikolas’ın kemiklerini bulma konusunda ümitli olduğunu dile getirdi.

Karabayram, Anadolu Ajansı’na (AA) yaptığı açıklamada, “Çok iyi sonuçlar aldık. Ancak çalışmalar asıl şimdi başlıyor. Öz tabana ineceğiz. Noel Baba’nın bırakın kemiklerini, belki de bozulmamış, el değmemiş mezarına ulaşacağız. Buraya ayrı branşlarda 8 bilim adamı atıyoruz. Eğer beklentilerimiz olursa, Demre’de yatacak yer bulamayız. Biz burada toprak tomografi ve jeoradar yaptık. Şimdi bu çalışmaları detaylandırıp kütlesel iniş yapacağız. Dünyanın gözü burada olacak. Biz Aziz Nikolas’ın bu tapınakta bozulmadan korunduğunu iddia ediyoruz. En son noktadayız. Sonuçlanırsa Antalya turizmi de çok büyük bir ivme kazanır” dedi.

Aziz Nikolas, M.S. 343 yılında öldükten sonra, Demre Kilisesi’ne gömüldü. On birinci yüzyıla kadar orada kaldı. Daha önce, Aziz’in kemiklerinin tüccarlar tarafından 1087’de İtalyan Bari kentine kaçırıldığı düşünülmüştü. Bu nedenle, Kıbtiler bu bölgeyi Aziz Nikolas’ın bulunduğu en son yer olduğu gerekçesiyle ziyaret ediyor.

Ancak Türk uzmanlar, yanlış kemiklerin taşındığını ve Aziz Nikolas’tan başka piskoposların kalıntılarının kaçırıldığını açıkladı. Fakirlere olan yardımseverliği ve yakınlığıyla bilinen Aziz Nikolas, 4. yüzyılda yaşamış bir azizdi. Santa Claus hikayelerinin ardındaki ilham kaynağıydı. Eski kitaplar, onun, adına inşa edilmiş olan kiliseye gömüldüğünü söylüyor.