Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

AP Başkanı Tajani ve Lübnan Cumhurbaşkanı Avn Salı günü görüşecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani önümüzdeki Salı Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile Strazburg’da bir araya gelecek. Görüşme, Avrupa Parlamentosu tarafından önümüzdeki hafta için planlanan Strazburg’da meclis oturumları kapsamında yayınlanan haftalık ajandada yer aldı.

Brüksel’deki diplomatik kaynaklara göre toplantıda, Lübnan ve bölgedeki son gelişmelerin yanı sıra, Lübnan -AB arasındaki ilişkilerin güçlendirilme yollarının aranması ve ortak konularda görüş alışverişinde bulunması bekleniyor.
Avrupa Parlamentosu oturumları her üç haftada bir, Fransa’nın güneydeki Strazburg şehrinde düzenleniyor. Diğer oturumlar ise Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Parlamento Binası’nda gerçekleştiriliyor. Avrupa Komisyonu ve Bakanlar Konseyi dâhil diğer federal kurumlar Brüksel’de bulunuyor.

Aralık ayında Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, 2018’in ilk çeyreğinde Paris, Roma ve Brüksel’de Lübnan’ı desteklemek için yapılması planlanan konferansların, Lübnan ordusuna ve Lübnan Silahlı Kuvvetlerine yardım etmek, Lübnan ekonomisini desteklemek ve Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin geri dönüşünü sağlamak için idari kararlarla sonuçlanacağı yönündeki umudunu dile getirmişti.
Avn, daha önce AB Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ile Baabda Sarayında yaptığı görüşme sırasında, AB’nin Lübnan’a verdiği desteği takdir ettiğini aktarmıştı. Ayrıca bir milyon 850 binden fazla Suriyeli mültecinin ülkede yol açtığı ekonomik, sosyal, eğitim ve sağlık alanlarındaki olumsuz yansımalara dikkat çekerek, Lübnan ile ilgili düzenlenecek konferanslara AB ülkelerinin katılımının etkili olacağı görüşünde olduğunu kaydetmişti.

Lübnan Cumhurbaşkanı, Suriye’de siyasi çözümün yakında gerçekleştirileceğine dair bir işaret bulunmadığından, mültecilerin Suriye’deki istikrarlı bölgelere kademeli olarak geri dönüşünün sağlanması konusundaki çağrısını yeniledi.