Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Apple tüm tesislerinin yenilenebilir enerji ile çalıştığını açıkladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin elektronik devi Apple pazartesi günü yaptığı açıklamada, küresel ısınma ve iklim değişikliği ile mücadelenin bir parçası olarak, daha sağlıklı bir çevre yaratmak amacıyla dünya genelindeki tüm tesislerinin yenilenebilir enerji ile çalıştığını duyurdu.

Apple’ın ABD’nin yanı sıra İngiltere, Çin ve Hindistan da dahil 43 ülkede mağazaları, ofisleri ve veri merkezleri bulunuyor. Apple, yüzde yüz yenilenebilir 9 ek imalat ortağının daha ekleyerek, temiz enerji üretime taahhüdünde bulunan şirketler sayısı 23’e çıkardığını açıkladı.

Apple’ın CEO’su Tim Cook, “Şirketin dünyayı bulduğumuzdan daha iyi bir şekilde bırakacağız. Yıllar süren yoğun çalışmalardan sonra bu önemli aşamaya ulaşmış olmaktan gurur duyuyoruz. Malzemelerimiz, geri dönüşümümüz, tesislerimiz için mümkün olan limitleri zorlamaya ve tedarikçilerimizle çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki gelecek buna bağlı.”

Apple yerel toplumların, eyaletlerin hatta tüm ülkelerin enerji seçeneklerinin iyileştirilmesi için dünya çapında yeni yenilenebilir enerji projeleri kurma amacıyla ortaklarla birlikte çalıştığını söyledi.

Apple şirketlerle işbirliği içinde bölgesel yenilenebilir enerji projeleri geliştirdi ve inşa etti. Bu projeler kapsamında biyogaz yakıt hücreleri, mikro-hidrojenerasyon sistemleri ve enerji depolama teknolojileri gibi gelişmekte olan teknolojilerin yanı sıra, güneş enerjisi platformları ve rüzgar çiftlikleri de dahil olmak üzere çok çeşitli enerji kaynakları bulunmaktadır.

Apple’ın şu anda 2017 yılında hizmete giren dünya çapında 25 adet yenilenebilir enerji projesi ve 286’sı megavatı güneş enerjisi olmak üzere toplamda 626 megavatlık üretim kapasitesi bulunuyor.

Ayrıca şirketin yapımı devam eden 15 projesi daha var. Bu projelerin bitimiyle birlikte 11 ülkede 1.4 gigawattın üzerinde yenilenebilir enerji üretimi sağlanacak.