Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Apple’a ‘çocuklarda telefon bağımlılığına çare bulun’ çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Apple’ın toplam 2 milyar dolar tutarındaki hisselerini elinde tutan 2 büyük yatırımcı grubu, şirkete, çoçukların her geçen gün artan telefon bağımlılığı sorununa çözüm bulma çağrısı yaptı. Comon Since Media şirketi tarafından, 2016 yılına dair yapılan araştırmaya göre, ABD’deki telefon kullanıcılarının yarısı gelen her mesaja cevap verme gereksinimi duyduğunu ve bağımlı olduğunu dile getirdi.

Araştırma, ABD’li yıldız Selena Gomez’in (24) Instagram bağımlılığı nedeniyle yaşadığı güven bunalımından dolayı, 2016 yılında planlanan dünya turunu iptal ettiğini açıklaması üzerine, akıllı telefon bağımlılığına ışık tutmak amacıyla hazırlandı.

Öte yandan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberine göre, Jana Partners yatırım şirketi ve ABD’nin California’daki bir öğretmen emekli sandığı, Apple şirketine gönderdikleri mesajda, ebeveynlere çocuklarının akıllı telefon kullanımını kısıtlama imkanı veren bir uygulama geliştirme çağrısı yaptı.

Haberde, Apple şirketinden, akıllı telefonların akıl sağlığına etkilerine dair araştırma yapmasının talep edildiği belirtilirken, şirketin yapılan çağrılara henüz cevap vermediği kaydedildi.

Jana Partners ve California’daki bir öğretmen emekli sandığının, Apple şirketinde yaklaşık 2 milyar dolar değerinde hisselere sahip olduğuna dikkat çekilen haberde, ABD’deki gençler arasında akıllı telefon bağımlılığının kaygı verici boyutlara ulaştığı ve ebeveynlerin çocuklarından şikayetçi olduğu ifade edildi.

WSJ tarafından yayınlanan haberde, California’daki bir öğretmen emekli sandığı ve Jana Partners şirketinin, Apple şirketinin taleplerine cevap vermesi ve kaygılarının giderilmesi için çözümler üretmesini bekliyor.