Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Apple’dan saldırı açıklaması: Kullanıcıların verileri ihlal edilmedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Apple, Avustralyalı bir gencin şirketin ana bilgisayar ağına girerek, kullanıcılarının hesaplarına eriştiği ve dosyalarını indirdiğine ilişkin haberler üzerine bugün yaptığı açıklamada, kullanıcılarının verilerinin ihlal edilmediğini belirtti.

The Edge Gazetesi’nin haberine göre, Avustralya’nın Melbourne şehrinde yaşayan 16 yaşındaki ismi açıklanmayan gencin avukatı mahkemede, gencin bir yıl boyunca kimliğini gizlemek için VPN’leri ve benzer diğer sistemleri kullanarak Apple’ın sunucularını hacklediğini söyledi.

Gazetenin haberine göre genç, 90 gigabaytlık (GB) güvenli dosya indirirken, kimliği belirlenemeyen kullanıcıların verilerini ihlal etti.

The Edge, mahkeme belgelerine dayandırdığı haberinde, Apple’ın verilerin ihlal edilmesi konusunda FBI ile temas halinde olduğunu ve FBI’ın daha sonra bu dosyayı Avustralya Federal Polisine sevk ettiğini bildirdi.

Haberde, Avustralya polisinin çocuğun evine yapılan baskında bir dizüstü bilgisayar, bir telefon ve Apple’dan çalınan verilerin bulunduğu sabit diskin ele geçirdiği belirtildi. Gazete’nin haberine göre gencin telefonunda yapılan incelemelerde, yaptığından gurur duyduğunu belirten mesajlar tespit edildi.

Apple’ın sözcüsü, davanın ayrıntılarına ilişkin bilgi vermeden, şirketin bilgi güvenliği servisinin yetkisiz girişi tespit ettiğini ve ihlalin içeriğine dair raporu yetkililere sunduklarını aktardı.