Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arabaları, kamyonları ve uçakları sürükleyen en güçlü Arap kadın | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kadınların spor alanlarındaki birçok başarısının duyduk. Fakat ilk kez Arap kadınlarının ağır çekme müsabakalarına katıldığını görüyoruz.

Lübnanlı kadın sporcu Siham Kassir, birçok insanın imkânsız olarak nitelediği şeyleri gerçekleştirerek fiziksel gücünü kanıtlamak istedi.

Kassir, geçen hafta Refik Hariri Uluslararası Havaalanı’nda, 6,3 ton ağırlığındaki uçağı çekerek Lübnan ve Ortadoğu’da bunu yapabilen ilk kadın oldu.

Bu Kassir’in ilk başarısı değil. Lübnan’da süper kahraman olarak adlandırılan kadın daha önce de arabaları ve otobüsleri çekmişti.

Kassir, son başarısıyla ilgili Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, bir uçağı çekerek bu görevi yerine getirme konusunda ısrar ettiğini, kadınların tüm hedeflerine ulaşabileceğini ve kadın olmasına dair herhangi bir vasfını kaybetmeden sevdiği her sporu yapabileceklerini söyledi.

Her Arap kadınının hangi alanda olursa spor yapması durumunda kadınlık görüntüsünün azalmayacağını vurgulayan Siham Kassir, ‘Sadece zariflik yetmez. Sen kendin ol” dedi.

4 yaşındayken ağırlık taşıma konusundaki yeteneğinin fark edildiğini ifade eden Kassir, “Küçüklüğümden bu yana her türlü spora karşı hayranlık duyuyorum. Kayak, yüzme, koşu ve diğer sporları da seviyorum. Farklı gücüm, beden eğitimi dersi aldığım üniversitedeki arkadaşlarımın dikkatini çekti. Bir arkadaşım beni araba çekme yarışmasına davet etti. Ben de kabul ettim” dedi. Arkadaşına meydan okuduğu yarışı kazandıktan sonra çevresinden bunu devam ettirmesi yönünde olumlu geri dönüşler aldığını belirtti. 2. denemesinde 2 araç çektiğini belirten Kassir, daha sonra tek seferde 3 araç çekebildiğini söyledi. Denemelerine devam ettiğini belirten Siham Kassir bir otobüsü ve ardından da bir kamyonu çekebildiğini ifade etti.

Kassir diğer sporcuların günde 16 saat egzersiz yaptığını, kendisinin ise her gün 8 saat egzersiz yaparak hazırlandığını söyledi. Uçağı çekebilmek ve aşırı kiloyu kas, yağ ve su arasında dağıtmak için sıkı bir diyet yaptığını belirten Kassir, Lübnan’da ve bölgede ağırlık çekme konusundaki eğitmenlerin az bulunması nedeniyle kuralları öğrenmek ve bu zor spor için kendini hazırlamak amacıyla uluslararası uzmanlarla görüştüğünü açıkladı.

Siham Kassir, ağırlık kaldırmada 2016-2017 yılları arasında ‘En Güçlü Arap Kadını’ ödülünü aldı.

Görünen o ki Kassir arabalar, uçaklar ve diğer ağırları kaldıran ilk Arap kadın olarak rekorlar kitabına girerek adını tarihe yazdırmayı hedefliyor…