Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arafat Dağı beyaza büründü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arafat dağı bugün, terviye gününü Mina’da geçirdikten sonra, sabahın erken saatleriyle birlikte haccın farzlarından vakfe için Arafat’a akın eden hacı adaylarının ihtişamlı görüntüsüyle beyaza büründü.

Arafat dağında huşu ver huzur dolu bir iman ortamında hacı adayları, kenndilerini cehennemden koruması için Allah’a dua ederek haccın en faziletli farzı vakfeyi yerine getiriyorlar.

Allah’ın misafirleri hacı adaylarının Mina ve Arafat arasındaki hareketi, önce Allah’ın yardımı, daha sonra da Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht yönetiminin hacı adaylarına güvenlik, emniyet, konfor ve rahatlık sağlamak için yaptığı büyük düzenlemeler sayesinde rahat bir şekilde gerçekleşti.

Hacı adaylarının, Allah’ın yardımı ve hac ibadetlerinin daha huzurlu bir ortamda yerine getirilmesi için yönetimden gelen direktifler doğrultusunda, güvenlik görevlilerin desteklediği trafik polislerinin seyrin rahat gerçekleşmesi, Allah’ın misafirlerine yol gösterilmesi, onların güvenliğinin ve emniyetinin korunması için harcadığı büyük çabalar sayesinde Mina’dan Arafat’a hareketi rahat bir şekilde gerçekleşti.

İçişleri Bakanı ve aynı zamanda Yüksek Hac Komitesi Başkanı olan emir Abdulaziz bin Suud bin Nayif bin Abdulaziz, Kral Selman’ın Danışmanı, Mekke bölgesi başkanı ve Merkezi Hac Komitesi Başkanı olan emir Halid el-Faysal’ın, Allah’ın misafirlerine en iyi imkânların sunulması talimatları doğrultusunda ilgili kurumlar yoğun çaba sarf ediyor.

Bugün öğleden önce, hac adaylarının Mina’dan Arafat’a nakledilmesi işlemi tamamlanırken, gerçekleştirilen 272 metro seferinde toplam 334 bin 139 hacı Mina’dan Arafat’a taşındı.

Hacı adayları bugün, Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’e tabi olarak öğle ve ikindi namazını tek bir ezan ve iki kametle cem edecek ve kasr ile kılındı. Hacılar bu namazları Alimler Yüksek Kurulu üyesi ve Suudi Arabistan Kraliyet Mahkemesi’nde danışman olan Şeyh Saad eş-Şesri Mescid-i Nemire’de yaptığı hutbeyi dinledikten sonra eda etti.