Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arakanlı mültecilere yardım için 434 milyon dolara ihtiyaç var | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Myanmar’daki şiddetten kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı mültecilerin dramı sürüyor. İnsani yardım kuruluşları, bugün yaptıkları açıklamada çoğu çocuk olmak üzere 1.2 milyon insanın zor şartlarda yaşam savaşı verdiğini ve altı ay içinde 434 milyon dolara ihtiyaç duyduklarına bildirdi.

Kriz derinleşiyor. Daha önce yaşanan şiddet olayları nedeniyle Bangladeş’e sığınan 300 bin Arakanlıya 25 Ağustos’tan bu yana Bangladeş’e kaçan yarım milyon Arakanlının da eklenmesiyle mülteci sayısının 809 bine ulaştığı tahmin ediliyor.

BM’nin Bangladeş’de Yerleşik Koordinatörü Robert Watkins, Arakanlıların oldukça güçsüz olduğunu, zayıf düştüklerini ve çoğunun ağır travma geçirdiğini belirterek, “Şu anda çok zor koşullarda yaşıyorlar” ifadesini kullandı.

Bangladeş ve insani yardım kuruluşları, BM tarafından “etnik temizlik” olarak adlandırılan şiddet olaylarından kaçan yüzbinlerce Arakanlı mülteciye yardım etmekte zorluk çekiyor.

Arakanlı mültecilerin göçlerinin aralıksız devam ettiğini söyleyen Watkins, “Yardım planımız, daha önce göç eden 300 bin Arakanlı da dahil olmak üzere 1.2 milyon insanı hedef alıyor” dedi.

Watkins, insani yardım kuruluşlarının Bangladeş’teki Arakanlıları koruma altına alabilmesi ve insani yardımlarını sürdürebilmeleri için bağışçıların bir an önce harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.