Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arakanlı mültecileri taşıyan tekne Bangladeş’te battı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Myanmar’dan Bangladeş’e kaçan Arakanlı (Rohingyalı) mültecileri taşıyan bir teknenin batması sonucu birçok kişi öldü.

Bangladeş polisi, şiddet olaylarından kaçan onlarca mülteciyi taşıyan balıkçı teknesinin batması sonucu 4 mültecinin boğulduğunu açıkladı.

Bölgedeki polis merkezinde yetkili olan Muhammed Ebu el-Hayr, Bangladeş’i Myanmar’dan ayıran Naf Nehri’nde batan tekneden 37 kişinin kurtarıldığını, durumu ciddi olan 11 kişinin hastaneye kaldırıldığını ve diğer kişilerin arama çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

Batan tekneden kurtarılan mülteciler, Bangladeş’e balıkçı teknesiyle yolculuk yapabilmek için 37 dolar ödediklerini söyledi.

Bangladeş’deki, Teknaf polis karakolundan bir polisin Reuters’a verdiği demece göre, Cox’s Bazar’ın güneyindeki ayrı bir olayda, kendilerini Bangladeş’e götüren teknede annelerinin elinden düşen 3 bebek dalgaların arasında kayboldu. Bebeklerden ikisinin cesedi pazartesi akşamı, üçüncüsü ise salı günü bulundu.

Ağustos ayından bu yana, Bangladeş’e deniz yoluyla ulaşmaya çalışan 200 Arakanlı mülteci boğuldu.

Yeni bir hayat umuduyla Myanmar’dan komşu ülkelere kaçan Arakanlı mülteci azınlığın acısı her geçen gün katlanıyor.

Arakanlıların Bangladeş’e kaçışı son birkaç aydır haber başlıklarına hakim oldu. Ancak teknelerle kaçmaya çalışan Arakanlıların durumu, yönetmen Edmund Yeo’yu onlar hakkında ‘Aqerat’ (Biz ölüler) isimli bir film yapmaya itti.

Edmund Yeo, 2015’te Malezya’nın Tayland sınırındaki insan kaçakçılığı mağduru Arakanlılar olduğuna inanılan insanların toplu mezarları bulunduğuna dair haberler olduğunu söyledi.

Cumartesi günü Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde filmin ilk gösteriminden sonra düzenlediği basın toplantısında konuşan Yeo, “Gerçekte olanı keşfetmekten ilham aldım. Ülkelerini terk etmeye çalıştıklarında, çoğunun daha iyi bir yaşam aramak için Malezya’ya geldiğini fark ettim. Ama gerçek şu ki, hayat onlar için daha iyi değil” ifadelerini kullandı.

Aqerat filmi

‘Aqerat’ filmi Malezyalı aktris Daphne Low’un oynadığı Hui Ling karakteri etrafında dönüyor. Filmin konusu şöyle; genç kızın, Tayvan’a gidebilmek için binbir zorlukla biriktirdiği parası, iki arkadaşı tarafından çalınıyor. Bu yüzden, insan kaçakçıları ile gitmek zorunda kalıyor. Ancak, insan kaçakçılığı, onların şiddetli dayak ve cinayetlere tanık olmalarına neden olup, ciddi derecede psikolojik sıkıntı yaşamalarına neden oluyor.

Filmin ismini, Arakan dilinde ‘öbür hayatı’ (Ahiret) ifade etmesi nedeniyle ‘Aqerat’ olarak seçtiğini söyleyen yönetmen, “Onlar, Myanmar’dan kaçmaya çalışıp, ahireti aramaya çalışıyorlar. Malezya onlar için ahiret midir? dedi.

Myanmar ordusunun, Arakan (Rakhine) eyaletinde ‘etnik temizlik’ operasyonu başlatmasından bu yana, iki aydan daha uzun bir süredir 607 bin Arakanlı Müslümanının Bangladeş’e kaçtığı tahmin ediliyor.

Öte yandan, BM, Myanmar hükümeti ile gerginliklerin arttığı bir zamanda, yeni Myanmar Koordinatörlüğü görevine geçici olarak Norveçli Knut Ostby’yi getirdi.