Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Myanmar Genelkurmay Başkanı: Rohingya Müslümanları Myanmarlı değil | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Myanmar Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing, ABD’nin Myanmar Büyükelçisi Scot Marciel ile yaptığı görüşmede, Arakanlı Müslümanların Myanmar’ın yerli halkı olmadığını iddia etti.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Ofisi’nden bugün yapılan açıklamada, Myanmar ordusunun, Bangladeş’e kaçan yaklaşık 500 bin Arakanlı Müslüman’ın, geri dönmelerini engellemek için çalıştığı belirtildi.

Öte yandan, açlıkla boğuşan ve Myanmar ordusu tarafından uygulanan baskılardan kaçmak isteyen binlerce Arakanlının bugün teknelerle Bangladeş’e sığındığı bildirildi.

Myanmar Silahlı Kuvvetleri Komutanı General Min Aung Hlaing, Myanmar Büyükelçisi Scot Marciel ile gerçekleştirdiği görüşmede, Arakanlı Müslümanların Myanmar’ın yerlisi olmadığını söyleyerek Arakanlıları ‘Bengalli’ olarak tanımladı.

Min Aung Hlaing, sosyal medyada detayları paylaşılan görüşmede Marciel’e, “Bengalliler’i bu ülkeye Myanmar değil İngiliz sömürgeciler soktu. O yüzden onlar, buranın yerlisi değiller, buraya ait de değiller.” şeklinde konuştuğu öğrenildi. BM tarafından Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik uygulandığı açıkça kabul edilirken, General Aung’un bu sözleri durumun vehametini ve Myanmar’ın vahşi tutumunu ortaya koyan delillerden biri olarak gösteriliyor.

Facebook’ta detayları paylaşılan görüşmede, Min Aung Hlaing, Marciel’e, “Bengalliler’i bu ülkeye Myanmar değil İngiliz sömürgeciler soktu. O yüzden onlar, buranın yerlisi değiller” dediği öğrenildi.