Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Aramco, 4.5 milyar dolarlık petrol ve doğalgaz anlaşması imzaladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın Ulusal Petrol ve Doğalgaz Şirketi Aramco, dün petrol ve gaz projeleri için Avrupa, ABD, Çin ve BAE şirketleriyle 4.5 milyar dolarlık anlaşma imzaladı.

Anlaşma imzalanan şirketler arasında İspanya Technicas Reunidas, İtalya Saipem, Çin Petrol Boru Hattı, McDermott ve Jacobs Amerikan Mühendislik ve Ebu Dabi Ulusal Petrol İnşaat Şirketleri var.

Aramco Şirket Yetkilileri tarafından yapılan açıklamada çeşitli yağ ve gaz hizmetleri şirketleriyle imzalanan bu anlaşmaların, şirketin enerji karışımının çeşitlendirilmesi ve bu anlaşmaların toplam maliyeti olan yaklaşık 4.5 milyar dolarla ülkenin ihtiyaçlarının desteklenmesi çerçevesinde yapıldığı açıklandı.

İspanyol şirketi ile 3 anlaşma imzalandı

Suudi Arabistan’ın güneyinde gaz basıncı programını uygulamak için İspanya Tecnicas Reunidas şirketiyle 3 anlaşma imzalandı.

Bu programla Harad ve Hoyah alanlarında gaz üretimi ve sürekliliğini desteklenecek ve gelecek 20 yıl boyunca aynı üretim hızıyla sabit üretim süresinin uzamasına katkı sağlanacak.

Ayrıca Krallık’taki enerji talebini yeterli bir şekilde karşılayacak Hoyah gaz firmasının genişletilmesi projesi için İtalyan Saipem şirketiyle anlaşma imzalandı.

Çin Petrol Şirketiyle Harad ve Hoyah tesisleri için serbest akış boru hattı kurulması anlaşması, Jacobs mühendislik şirketiyle Zalouf alanının genişletilmesi için mühendislik ve proje yönetimi anlaşması, Ulusal Petrol inşaat şirketi ile Safaniya alanında boru hattı kurulması anlaşması ve Ortadoğu Mcdermott şirketiyle Safaniya alanında deniz ve petrol dağıtım platformu kurulması anlaşması dün imzalanan anlaşmalar arasında yer aldı.

Aramco’nun Başkanı Mühendis Emin Hasan Nasır, dün imzalanan anlaşmaların yerli gaz üretiminde büyük artış sağlanması için hazırlanan proje ile enerji üretiminde sıvı yakıtların yakılmasına olan iç bağımlılığın azaltılmasına yardımcı olunacak, sıvıların ihracatı artırabilecek ve petrokimya endüstrisi için hammadde sağlanabilecek.

Aramco Şirketin başkan yardımcısı Ahmed El Saadi şirketin önümüzdeki yılın sermaye harcamalarında %10 luk bir artış yapılacağını açıkladı. Bu yılki sermaye harcamalarının yaklaşık 94 milyar dolar olduğunu söyledi.

Ülkenin (ekonomide) petrole olan bağımlılığını azaltmak için Suudi Arabistan’ın Reform uygulamaları çerçevesinde, Aramco’nun halka arza hazırlandığı vakitte yatırım artırma planları yapıldı. Sözleşmeler Aramco’nun Zahran’daki binasında imzalandı.