Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Aramco ve Petronas ararasında Petrokimya ortaklığı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan petrol şirketi Aramco, Malezya’nın güneyindeki Johor eyaletinde Petrol rafinerileri işleten Petronas Chemicals Group Berhad (PCG) ile Petrokimya alanındaki projelerin güçlendirilmesi amacıyla stratejik işbirliği ortaklığı kurdu.

İki şirket arasında imzalanan ortaklık anlaşması, PCG tarafından işletilen Bangrang Petrol Rafinerisi’ndeki Polimrat üretiminde ortaklığı ön görüyor.

Anlaşma, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz tarafından, şubat ayında Malezya’ya yapılan ziyaret kapsamında imzalanan, ikili anlaşmaların bir ürünü olarak görülürken, anlaşmayı PCG adına Başkan Datok Sazali Hamza ve Aramco Uluslararası İşler Genel Başkan Yardımcısı Said el-Hadrami tarafından imzalandı.

El-Hadrami, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, anlaşmanın Kral Selman bin Abdulaziz’in, Malezya’ya gerçekleştirdiği son ziyaretle daha fazla gelişen Aramco ve PCG arasındaki tarihi ilişkilerin göstergesi olduğunu söyleyerek, “PCG’nin Petrokimya alanındaki başarılarını göz önüne aldığımızda, bu ortaklığın Bangrang Rafinersi’nde iki tarafın da çıkarını güçlendirecektir. Aramco olarak bu projeyle gurur duyuyoruz” dedi. Anlaşmanın, Aramco şirketine güneydoğu Asya’da petrol pazarındaki çalışmalarını geliştirme ve dünyaya ham petrol ihraç etme noktasında yardım ettiğini dile getirdi.

PCG Başkanı Hamza ise, Bangrang rafinerisindeki petrokimya projesinin PCG açısından en önemli projelerden biri olduğunu ve en fazla yatırımı bu rafineriye yaptığını ifade ederek, anlaşmanın üretim açısından da büyük bir öneme sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Aramco şirketi, Petrokimya alanındaki yatırımlarına stratejik bir önem veriyor. PCG ile kurulan ittifak sayesinde üretim sayısını milyonlarca varile çıkarmayı hedefliyor.