Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap Birliği, Filistin’deki eğitimi destekleme çağrısı yaptı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Birliği, Filistin’deki eğitim sürecine destek sağlama çalışmalarına hız verdi. Filistinli öğrencilerin acılarının ortadan kaldırılması için ortaklaşa hareket etme çağrısında bulundu.

Arap Birliği Filistin İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Said Ebu Ali, Arap Birliği merkezinde dün düzenlenen ‘İşgal altındaki topraklarda Arap öğrencilere yönelik eğitim programları’ oturumunda bir konuşma yaptı. Ali konuşmasında “Filistin, İsrail işgali ile birlikte halkına, toprağına, kutsalına ve haklarına yönelik sürdürülen saldırgan uygulamalar nedeniyle zor şartlar altında ve ciddi zorluklarla yüzleşiyor” dedi. Filistin’deki, özellikle de ‘C bölgesi’ diye adlandırılan alanlardaki eğitimin Filistin toplumunun cehaletini amaçlayan uygulamalarla karşılaştığını söyledi.

İsrail’in bilinçli olarak İsrail müfredatını Filistinli öğrencilere öğretmeyi reddeden okulları sıklıkla kapattığına dikkat çeken Ebu Ali, buna ilaveten Arap kimliğini yok etme planları çerçevesinde Filistinliler tarafından hazırlanan kitapların teminini de engellediğini dile getirdi. Ebu Ali, bunun Filistin haklarının ihlali olduğu gibi uluslararası sözleşme ve antlaşmaların, özellikle de Dördüncü Cenevre Sözleşmesi’nde yer alan işgal altındaki topraklardaki eğitim durumu konusundaki metinlerin ihlali olduğunu kaydetti.

Mısır Milli Eğitim Bakanlığı’nda yer alan Gurbetçiler İdaresi Müdürü Muhsin Abdulmecid de “İşgalci güçlerin uygulamaları daha önce hiç görülmemiş bir şekilde uluslararası hukuk kurallarını ihlal ediyor. Eğitim sektörüne karşı yürüttükleri sistematik saldırgan uygulamaları devam ediyor” diyerek Arap ülkelerinden Filistin’deki eğitim sistemini desteklemek için ortak bir pozisyon almalarını istedi.

Mısır’ın Filistinli öğrencilerin eğitimlerine devam etmeleri yönünde verdiği desteğe vurgu yapan Abdulmecid, eğitim programlarının üretimi üzerinde çalışmanın ve tüm eğitim materyallerinin güncellenmesinin önemine dikkat çekti.