Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap Birliği Dışişleri Bakanları’ndan Gazze katliamına karşı uluslararası soruşturma çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Birliği, ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve sonrasında yaşanan olayları görüşmek üzere dışişleri bakanları düzeyinde Mısır’ın başkenti Kahire’de olağanüstü toplandı.

Arap Dışişleri Bakanları, işgalci İsrail güçlerinin, Filistin halkına karşı işlediği katliamlara bağımsız bir uluslararası soruşturma açılması çağrısında bulunurken, ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması reddedildi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasının barışa zarar verdiğini vurgulayarak, “ABD’nin tutumu İsrail’i sivil insanları öldürme, uluslararası yasaları çiğneme ve insanlık dışı tavır sergileme konusunda teşvik etmiştir” ifadelerini kullandı.

Ebu Gayt, İsrail’in, Gazze sınırında işlediği 60’dan fazla Filistinlinin hayatını kaybetmesine neden olan katliam için uluslararası bir soruşturma açılmasını talep etti.

Arap Birliği Genel Sekreteri, ayrıca Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından temsil edilen uluslararası topluma, Filistinlilere koruma sağlamanın yanında haksız ve adaletsiz bir şekilde yürütülen şiddeti durdurmak için mümkün olan en kısa zamanda harekete geçme çağrısında bulundu.