Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap Dörtlüsü 2 kurum ve 11 kişiyi terör listesine ekledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Dörtlüsü olarak anılan Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, terörizmle mücadele kapsamında mali kaynakların kurutulması, radikal ideolojilerin propagandasını engellemek için ortak bir şekilde 2 oluşumu ve 11 kişiyi Terör listesine eklediğini açıkladı.

Dünya İslam Meclisi ve Dünya Müslüman Alimler Birliği adlı kurumlar İslami söylemleri istismar edip çeşitli terör faaliyetlerini kolaylaştırmada bir kılıf olarak kullandıkları ve terör propagandası yaptıkları için terör listesine eklendi.

Kişi listesinde şu isimler yer alıyor:

1)Halid Nazım Diab
2)Salim Cabir Ömer Ali Sultan Fethullah Cabir
3)Meyser Ali Musa Abdullah el-Cuburi
4)Muhammed Ali Said Etem
5)Hasan Ali Muhammed Cuma Sultan
6)Muhammed Süleyman Haydar Muhammed el-Haydar
7)Muhammed Cemal Ahmed Haşmet Abdulhamid
8)Seyyid Mahmud İzzet İbrahim İsa
9)Yahya İbrahim Muhammed Musa
10)Kadri Muhammed Fehmi Mahmud eş-Şeyh
11)Ala Ali Ali Muhammed es-Semahi

Çeşitli terör eylemlerini gerçekleştirmek için Katar gibi ülkelerin farklı kademelerde doğrudan destek vermesi ve onlara pasaport temini ve rahat hareket etme olanağı sağlamak için hayır kurumları görünümünde Katar kurumlarında çalıştırıldığı dile getiriliyor.

Arap Dörtlüsü’nün Katar yönetimini izlemesi neticesinde, oradaki yetkililerin teröre kucak açıp mali destek sunmaları, aşırılığı, nefret dolu konuşmaları yaymaları ve terör faailiyetlerini durdurmak için etkili bir adım atmadığını vurguladı.

Dört ülke, terörle mücadele konusundaki çabalarını güçlendirme, bölgede güvenlik ve istikrar sağlama hususundaki kararlılığı yinelediler. Bireyleri ve terör gruplarını takip etmekten tereddüt etmeyeceklerini, aynı zamanda bölgesel ve uluslararası düzeyde bu konuyla ilgili tüm araçları destekleyeceklerini vurguladılar.

Aynı zamanda terör faaliyetleriyle mücadeleye devam edecek ve kaynağı her ne olursa olsun terörün finansını hedef alacaklarını ifade ettiler. Hiçbir devlet tarafından benimsenmeyen terör ve radikalizm yanlısı eylemleri etkin bir şekilde azaltmak için Dünya çapındaki ortaklarla çalışmaya devam edecek.

Dört ülke ayrıca, terör, radikalizm ve şiddete karşı mücadelelerinde kendilerine destek olan tüm ülkelere teşekkürlerini dile getirdi.

Dünya İslam Meclisi, Katar yönetimi tarafından desteklenmekte olup, içerisinde 8 oluşum barındırıyor.

Meclis, Müslüman Kardeşler’in entelektüel ve El-Kaide’nin de pratik ideolojisini yansıtıyor. Katar desteğiyle Körfez ülkelerini hedef gösteren en önemli örgütlerden biridir. Katar’daki birçok şirketten maddi destek alıyor.