Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap Dörtlüsü: Katar krize neden olmak istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Terörle mücadeleyi savunan ülkeler, Katar’ın, İnsan Hakları Konseyi’ni, diplomatik bir krizin fitilini ateşleyerek meşgul etmek istediğini vurguladılar.

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani’nin pazartesi günü İnsan Hakları Konseyi’nde ‘diplomatik krizin çözümü için ikinci kez çağrıda bulunduğu’ konuşmaya cevaben Arap Dörtlüsü, (Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır) ortak bir bildiri yayınladı. Bildiride, Doha’nın, bu ikinci plandaki krizi, uluslararası ve bölgesel forumlarda ‘uluslararası toplumun dikkatini çekmesi gereken büyük bir uluslararası kriz’ olarak pazarlamaya çalıştığı belirtildi.

Medya aracılığıyla nefret söylemi terk edilmeli

Arap Dörtlüsü tarafından yapılan ortak açıklamada, “Katar, iyi komşuluk ilkesine inanan ve çevresi ile olumlu bir ilişki içinde bulunan bir ülke olmakla, terörle mücadele ile ilgili uluslararası hukuku ve sözleşmeleri ihlal eden bir ülke olma arasında seçim yapmalıdır” ifadeleri yer aldı.
Bildiride, Katar’ın radikal ideolojileri ve terörist düşünceleri destekleme, medya aracılığıyla nefret söylemi ve şiddete teşvik konularındaki rolü vurgulandı.

Ayrıca bildiri ile dört ülke, Katar’a terör örgütlerini destekleme konusundaki davranışlarını değiştirip derhal finansal destek sağlamayı bırakmaya ve Doha’yı terörist eylemleri haklı görenler için sığınacak güvenli bir liman haline getirmemesi çağrısında bulundu.

Bildiride, Katar’ın uluslararası camiada insanlara karanlık düşünceler dışında hiç bir şey vermeyen bir terör örgütü olarak kabul edilen Müslüman Kardeşler’e kucak açtığı kaydedildi.

İyi komşuluk ilkesine karşı saygı duyulmalı

Terörle mücadeleyi savunan Arap Dörtlüsü, Katar’ın, uluslararası hukukun yükümlülüğünü yerine getirenlerin egemenlik hakkına zarar vermeye, içişlerine müdahale etmeye ve Doha’nın, uluslararası ilişkilerin doğasında bulunan iyi komşuluk ilkesine karşı saygı duymamaya devam ettiğini vurguladılar.