Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Arap Enformasyon Bakanları’ndan terörle mücadele için özel bir izleme örgütü önerisi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Enformasyon Bakanları Konseyi Yönetim Kurulu, sosyal paylaşım sitelerinde nefret ve radikalizm söylemleriyle mücadele etme çağrısı yaptı.

Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Dr. Avad el-Avad, dün Kahire’deki Arap Birliği Genel Sekreterliği’nin sekizinci Yönetim Kurulu toplantısına başkanlık etti. El-Avad, yaptığı açıklamada toplantının ana tartışma konusunun, medya aracılığıyla terörle mücadele olduğunu belirtti. Bu bağlamda Sina’nın kuzeyindeki el-Ravda Camiini hedef alan terör olayının, Arap Birliği’nin sadece medyada değil, terörle mücadele konusunda her alanda aktif olması gerektiğine dikkat çektiğini vurguladı. Söz konusu terör saldırısında 27’si çocuk, 305 kişi hayatını kaybetmişti.

Arap Enformasyon Bakanlarının şuanda iki eksen üzerinde çalıştığını belirten el-Avad, ilk eksenin, nefret ve şiddet söylemleriyle mücadele, ikinci eksenin ise, kanallar ve sosyal medya sitelerindeki radikal söylemlerle mücadele olduğunu söyledi.

İran politikalarını da kınayan el-Avad, “İran rejimi, Tahran’ın bölge ülkelerine karşı otorite kurması hedefiyle terörün ve siyasi komploların manevi babasıdır.” ifadelerini kullandı. El-Avad, Arap sempatisini kazanmak için çalışan İran basınının tehlikeleri konusunda uyarıda bulunurken, gerçekleri ortaya çıkarmak ve diğer ideolojileri dayatma girişimlerine karşı koymak için Arap medya sistemi oluşturma çağrısı yaptı.

Öte yandan Mısır Medya Kurulunun Yüksek Meclis Başkanı Mukrim Muhammed Ahmed de, devletin istikrarını tehdit eden ve cami cemaatine saldırı düzenlemeye kadar ulaşan terörizm karşısında Arap çabalarının birleştirilmesi çağrısında bulundu. Ahmed, “Mısır ve Suudi Arabistan birleştikleri takdirde, Arap dünyası için güven sağlanacak ve tüm zorlukların da üstesinden gelinecektir. Arap devletleri, farklılıklarını bir kenara koymalı ve terör tehdidi karşısında tek parça olmalıdır. Bu şekilde terör finansmanını durdurmak ve kaynakları boşaltmak için çalışmalıdır.” dedi.

Enformasyon Bakanları Konseyi Yürütme Kurulu, toplantısının sonunda birkaç öneri yayınlayarak, medya organlarına ve ilgili taraflara “Filistin topraklarında gerçekleşen olayları, Filistinli gazeteci ve medya kuruluşlarına karşı İsrail’in işgal uygulamalarını dünyaya bildirme” çağrısı yaptı.

Son şeklinin onaylanması amacıyla gelecek Mayıs ayında Enformasyon Bakanları Konseyi’nin 49. oturumuna yönelik çeşitli tavsiyeler sunulacak. Söz konusu tavsiyelerin, “Kudüs’ün ilhak edilip Yahudileştirilmesi konusunda bilgi yaymak için bir Arap Birliği misyonu görevlendirmek, işgal altındaki Arap topraklarındaki çeşitli medya organlarıyla iletişim kurma çabalarını sürdürmek ve İsrail işgalini açığa vurmak” meselelerini de kapsayacağı kaydedildi.

Öte yandan Irak Cumhuriyeti’nin, “Teröre karşı Arap Medya Gözlemevi” oluşturma talebi onaylandı. Gözlemevinin çalışmalarıyla ilgili olarak, Enformasyon Bakanları Konseyi Teknik Sekreterliği’nin bir rapor hazırlaması ve raporu bir sonraki toplantı sırasında kurula sunması kararlaştırıldı.

Diğer taraftan Yürütme Kurulu’nun tavsiyelerinin, Arap vatandaşlarına, milli takım veya unsurların katıldığı ulusal veya uluslararası büyük spor müsabakalarını takip etme hakkı sağlayacağı da belirtildi.

Yürütme Kurulu, bir sonraki konsey toplantısının ana konusunun, “Radikal Düşünce ve Terörle Mücadelede Toplumu Bilinçlendirme” olmasını kararlaştırdı.