Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap-İngiliz Gençlik Odası Girişimi bugün başlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiliz-Arap Gençlik Odası Girişimi gençleri desteklemek ve geleceğe hazırlamak amacıyla Londra’da hayata geçiyor. Arap-İngiliz Gençlik Odası Genel Sekreteri Dr. Afnan Al-Shuaiby söz konusu girişim ile sosyal ve ekonomik uyumu yakalayan ve en iyi rekabeti sunan genç bir nesil yaratılmasının hedeflendiğini belirtiyor.

Arap genç girişimcileri desteklemesi hedeflenen ‘İngiliz-Arap Gençlik Odası Girişimi bugün itibariyle İngiltere’nin başkenti Londra’da faaliyetlerine başladı. Girişim, Arap dünyası ve İngiltere’de genç girişimcileri desteklemek ve ortak girişimler kurmak için ilişkileri güçlendirmeyi hedefliyor.

Girişime dair açıklamalarda bulunan Arap-İngiliz Gençlik Odası Genel Sekreteri Dr. Afnan Al-Shuaiby yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Gençler, uluslararası toplumların, özellikle de Arap toplumunun temeli olarak kabul edilir. Bazı Arap ülkelerinde gençler toplam nüfusun yüzde 50’sini oluşturuyor. Geleceğin enerjileri ve stratejileri gençlerdir. İşte bu nedenle genç insanları destekleyen Arap-İngiliz Gençlik Odası Girişimi, onlara bilgi alışverişinde bulunma ve deneyimlerini paylaşmanın yanı sıra becerilerini geliştirmelerini sağlayacak alanlar sunarak bu kuşağın potansiyellerini bir araya getirmek için sabırsızlanıyor. Bu girişim, sosyal ve ekonomik bir uyum yakalayan, en iyi rekabeti sunan genç bir nesil yaratacak.”

Arap-İngiliz Ticaret Odası’nın uzun süredir gençleri desteklemek ve onları geleceğin liderleri olmaya hazırlamak için çalıştığını dile getiren Dr. Afnan Al-Shuaiby açıklamasının devamında şu değerlendirmede bulundu:

“Şeyh Muhammed bin Raşid Kültür Merkezi de dahil bu girişim için birçok organizasyonla birlikte çalıştık. Ticaret Odası ayrıca pek çok gençlik girişimini de benimsedi. Bunların başında İngiltere’de genç öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleşen, İngiltere ve Suudi Arabistan’daki gençlik ve akademik çevrelerde olumlu yansımaları olan ‘Öncü Elçiler Forumu’ var.”

Dr. Afnan Al-Shuaiby, Ticaret Odası’nın son zamanlarda Arap dünyasında başlayan iddialı vizyonları gerçekleştirme konusunda net hedeflere sahip olduğuna dikkat çekti. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın geçtiğimiz aylarda İngiltere’ye yaptığı ziyaretle bunun teyit edildiğini belirten Shuaiby, “Temel odak noktası eğitim ve gençliğe yönelik destek. Dolayısıyla, gençlik odası kurma girişimi, Arap dünyasının gençlerle ilgili vizyonlarını gerçekleştirmek ve onları desteklemek yolunda olumlu bir adım olarak ortaya çıktı” dedi

Shuaiby açıklamasının devamında Gençlik Odası kurulmasının temel hedeflerine de değindi:

“Amaç, gençleri ekonomide olumlu bir değişim yapmaya teşvik etmenin yanı sıra Arap dünyası ile İngiltere arasındaki işbirliği ile bunu takip etmek. Girişim, Arap dünyası ve İngiltere’de genç girişimciler arasındaki ticari ilişkileri güçlendirmeyi hedefliyor. Bu da gelecekte büyük iş ve yatırım fırsatları yaratacak. Arap halklarının geleceği ve gerçek yatırımı gençlerdir. Arap-İngiliz Gençlik Odası’nın gençleri güçlendirmek ve geleceğin liderleri olma özelliği kazandırmak için aktif bir rol oynamasını istiyoruz.”

Ticaret Odası’nın sürekli olarak gençlere yönelik destekle ilgilenen organizasyonlar ve derneklerle yaptığı işbirliğiyle gençleri desteklediğini ifade eden Shuaiby şunları ifade etti:

“İngiliz-Arap Ticaret Odası, genç mezunları, alanlarında kariyerlerini ve geleceklerini belirleyecek gerekli uzmanlığı kazanmalarını sağlayacak şekilde, çalışma ortamına uyum sağlamalarını amaçlayan bir eğitim programı sunuyor. Girişim, aynı zamanda gençlere iş ortamında birbirlerini tanımak, İngiltere ve Arap dünyasındaki işgücü piyasasının ihtiyaçları konusunda farkındalıklarını artırmak için bir fırsat sunuyor. Bununla birlikte, iki tarafın birbirlerinin kültürlerini tanımalarını ve yakınlaşmalarının da sağlanması hedefleniyor.”

Gençlik Odası, periyodik olarak gençlerin deneyimlerini paylaşacağı toplantılar ve konferanslar düzenleyecek. Katılımcı gençlerin kendi toplumlarında ve iş dünyasında daha etkili olmalarını sağlamak için eğitim ve rehabilitasyon kursları verecek.

İngiliz-Arap Gençlik Odası girişimi konferansının konuşmacıları arasında Kral Abdulaziz Ulusal Diyalog Merkezi Başkanı Dr. Abdulaziz es-Sebil ve Arap Birliği Londra Büyükelçisi İbrahim Muhyiddin’nin yanı sıra İngiliz hükümetinin İngiltere-Suudi Arabistan Eğitim Özel Temsilcisi ve Buckingham Üniversitesi Rektör Yardımcısı Anthony Seldon da bulunuyor.