Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap İnsan Hakları Federasyonu’ndan BM’ye Katar çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap İnsan Hakları Federasyonu, BM’i, Katar’daki barış yanlısı siyasi muhalefeti Doha rejiminin baskısından kurtarması için acil müdahale etmeye çağırdı.

Federasyon, Katar Hükümetinin 5 Haziran’dan bu yana teröre destek verip, finans etmesi sebebiyle karşılaştığı boykottan dolayı, muhaliflerine karşı kararlılıkla sürdürdüğü baskı nedeniyle kaygı ve derin üzüntülerini dile getirdi.

Merkezi Cenevre’de bulunan Federasyon, Katar güvenlik güçlerinin, Şeyh Sultan bin Suheym Al Sani’nin Doha’daki sarayına saldırılmasını, kendisinin ve ailesinin hesaplarının dondurulup, kişisel mülklerine el konulmasını kınadı.

Saraya zorla girdiler

Katar güvenlik güçleri, geçtiğimiz perşembe 15 kişilik bir grupla siyasi anlamda önemli bir rakip olan Şeyh Sultan bin Suheym Al Sani’nin Doha’daki sarayına zorla girmişti.

Düzenlenen baskında Şeyh Suheym’in eşi ve Şeyh Sultan’ın annesi Mina ed-Dussari’nin özel odasına zorla girilmiş, tüm mücevherleri, koleksiyonları ve paraları yağmalanmıştı. Ayrıca kişisel evraklarına ve aile resimlerine el konulmuştu.

Arşive el koydular

Güvenlik güçleri baskında, Şeyh Sultan’ın babası eski Dışişleri Bakanı Suheym bin Hamad Al Sani’ye ait 60’lı yıllardan bu yana gelen zengin bir arşive de el koydu.

Katar yetkilileri, söz konusu baskında Şeyh Sultan’ın bütün belge ve ticari sözleşmelerini de ele geçirdi.

Bu davranışı Şeyh Sultan’ın ailesinin mahremiyetinin açık bir ihlali olarak ve bölgede tehlikeli bir emsal olarak gördüğünü ifade eden Federasyon, Katar hükümetinin, siyasi reform talep edenlere karşı işlediği ihlallerin soruşturulmasını talep etti.

Arap İnsan Hakları Federasyonu, Doha rejimi tarafından adaletsizliğe ve zulme maruz kalan Katarlı aşiret ve kabileler konusunda İnsan Hakları sözleşme ve antlaşmalarına uyulması gerektiğine dikkat çekti.