Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap İnsan Hakları Örgütü’nden suçlamalara yanıt | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap İnsan Hakları Örgütü (AOHR), 2008 yılında kapattığı İngiltere şubesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Örgüt, eski şubesinin artık var olmadığını hatırlatarak kapatılan kurumun ana kuruluşla ilişkisinin kesildiğini hatırlattı.

Açıklama, İngiltere’de kapatılan kuruluşla ilgili açılan medya soruşturmalarına yanıt olarak yapıldı. Örgütün ana kuruluşu, İngiltere’de 1985 yılında faaliyetine başlayan kuruluşun 2008’de kapatıldığını yineledi, bazı kimselerin 2009 yılından bu yana insan haklarını ihlale yönelik uygulamalarında isimlerini izinsiz olarak kullandıklarını kaydetti.

Örgüt, Kahire’deki İngiliz Büyükelçiliği’nden resmi olarak teslim aldığı belgeye uygun olarak İngiliz makamlarına ve İngiliz Dışişleri Bakanlığı’na da çağrıda bulundu. Arap İnsan Hakları Örgütü’nün fikri mülkiyet ihlallerine maruz kaldığı bildirildi. Kanuna aykırı olarak, hem eski şubenin ismi hem de örgütün ana kuruluşunun logosunun kullanıldığı kaydedildi.

Arap İnsan Hakları Örgütü ayrıca, bu ihlalin bazı medya kuruluşları tarafından suistimal edildiğini ve terör suçu işleyen siyasi gruplar tarafından da kullanıldığını belirtti. Örgüt, Arap İnsan Hakları Örgütü adıyla yapılan açıklama ve raporlar konusunda medyadan daha duyarlı olmalarını istedi. Kendileri dışında yapılan duyuruların herhangi bir bağlayıcılığı olmadığını vurguladı.