Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap Kalkanı 1 ortak askeri tatbikatı Mısır’ın ev sahipliğinde başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Kuveyt, Ürdün ve Mısır’ın kara, hava ve deniz kuvvetlerinin katılımıyla 16 Kasım tarihine kadar sürecek olan ‘Arap Kalkanı 1’ ortak askeri tatbikatı Mısır’da başladı.

Ortak tatbikata katılan Suudi Arabistan birliklerinin komutanı Abdullah bin Hüseyin es-Sebii, tatbikatın askeri iş birliğini geliştirmeyi amaçladığını söyledi.

Arap Kalkanı 1 tatbikatının, Savunma Bakanlığı’nın silahlı kuvvetleri eğitme amaçlı yıllık planlaması kapsamında gerçekleştirildiğini ifade eden es-Sebii, tatbikatın terörle mücadele, sınırdaki köyleri temizleme ve güvenliğini sağlama, patlayıcılarla mücadele, kıyı güvenliği, kara, deniz ve hava muharebesiyle ilgili bir dizi faaliyeti içerdiğini belirtti.

Mısır Ordu Sözcüsü Albay Tamir er-Rifai ise, Mısır ve diğer Arap ülkeleri arasındaki askeri iş birliğini kuvvetlendirmek ve savaş kabiliyetini artırmak amacıyla ikisi gözlemci olmak üzere toplam 8 ülkenin katılacağı ortak askeri tatbikatın Mısır’ın kuzeybatısındaki Muhammed Necib Askeri Üssü’nde yapılacağını ve 16 Kasım’a kadar sürmesinin planlandığını bildirdi.

Mısır, Suudi Arabistan, BAE, Kuveyt, Bahreyn ve Ürdün’ün katılacağı tatbikatta Fas ve Lübnan, gözlemci olarak yer alıyor.